Už nikdy nesbírejte podzimní listí z vaší zahrady, musí zůstat tam, kde je

Už nikdy nesbírejte podzimní listí z vaší zahrady, musí zůstat tam, kde je 1

Co si myslíte, že listy ze stromů opadávají ze srandy? Nebo ze zlého úmyslu, aby přidali člověku další práci? Ne. V přírodě má všechno svůj význam.

Krásný či nenáviděný podzim

Podzim můžeme milovat pro její nádherné zbarvení, ale i nenávidět, protože nám v zahradě přidává denně kopec práce. Neustále ze stromů opadávají nové a nové listy, tento proces vypadá, že nebude mít nikdy konce-kraje a vy jen běháte s hrabičky a dřete na plný úvazek. A přitom to děláte úúúplne zbytečně.

V přírodě má všechno svůj význam

Člověk je tvor, který potřebuje na všechno návod, má rád věci pod kontrolou, a tak si zvykl, že bude krotit i přírodu. Tento boj však často přehrává. Co si myslíte, že listy ze stromů opadávají ze srandy? Nebo ze zlého úmyslu, aby přidali člověku další práci? Ne.

Listy slouží jako přikrývka

Na podzim se ochladí a vítr zesílí, aby pomohl barevným listem snadněji spadnout na zem. Díky všem listem, které spadnou na půdu ve vaší zahradě, dostane tato půda ochrannou vrstvu, která má za úkol chránit i půdu, i kořeny rostlinek, které se v ní nacházejí před mrazy a před extrémními výkyvy počasí, které jsou pro toto roční období typické . Ochranná vrstva z listů také slouží jako zimní úkryt pro velké množství malých zvířátek, jako je například hmyz nebo ježci.

Rozložený list dává půdě živiny

To však není všechno. Proces dále pokračuje tím, že popadané listy se na zemi pomalu rozkládají a dodávají půdě a rostlinkám potřebné živiny a vláhu. Do roka a do dne se tyto lístky promění v ten nejlepší kompost, jaký si umíte pro vaši zahradu představit a získáte ho bez jakékoliv práce a bez jakýchkoliv finančních nákladů.

Lidé to dělají celé špatně

Ale co dělají lidé? Myslí si, že listy jsou jejich nepřátelé a že mají ošklivou zahradu, když je poseta listy. Věnují mnoho námahy a času tomu, aby tyto listy odstranily a odvezli je pryč. Cpou je do kontejnerů, házejí je do lesa, někteří jejich pálí a ani si neuvědomují, že spolu s listy pálí i zvířátka, které jsou v nich ukryty. Upalují jejich zaživa.

Potom vezmou auto, jdou do zahradnictví a koupí si tam drahé pytle plné kompostu, aby měli zdravou a pěknou zahradu. Tento kompost tedy rozsypou na svou jakože uklizenou, ale ve skutečnosti velmi sterilní zahradu. Mají ze sebe dobrý pocit a večer si ještě na internetu dívají různé vysavače na listí, které by jim pomohly přežít podzim bezbolestnější. Fu, ale je ta zahrada fuška, řeknou si.

A přitom, kdybyste nechali listy na zahradě, tak jak to chce příroda, samé by se rozložily a pohnojili i vaši zahradu. Vy byste se absolutně nanarobili, neutratili finance na kompost a nenarušily přírodu. Přitom pohled na listí rozsypané po trávníku je zároveň velmi relaxační. Ach, lidé, lidé, kdy začneme více poslouchat Matku Přírodu.