V samozavlažovacích truhlících lze pěstovat bylinky, ovoce i okrasné květiny a keře

V samozavlažovacích truhlících lze pěstovat bylinky, ovoce i okrasné květiny a keře 1

Pokud už na vás přišla ta pravá jarní nálada a chystáte se sadit na terase, balkóně nebo kolem domu vaše oblíbené bylinky nebo květiny, vězte, že nejlépe jim bude v samozavlažovacích květináčích a truhlících. Vybírat samozřejmě můžete z celé řady barev, tvarů a velikostí.

V truhlících a květináčích na terase, balkóně nebo na parapetu lze pěstovat spoustu oblíbených rostlin. Na venkovním parapetu se budou krásně vyjímat kvetoucí rostliny (pelargonie, begonie fuchsie, surfinie, million bells), na vnitřním parapetu, např. v kuchyni, bylinky (bazalka, pažitka, máta, rozmarýn, řeřicha), které budete mít vždy po ruce a čerstvé.

V truhlících nebo větších květináčích na terase pak můžete pěstovat okrasné druhy, ale také ovoce a zeleninu, pokud jste příznivci spíše užitné jedlé zahrady. V truhlících se úspěšně dají pěstovat rajčata, papriky, ředkvičky, salát, borůvky, jahody, citrusy a mnoho dalších rostlin, které zdobí a dobře chutnají.

Ať už se tedy chcete pustit do pěstování ryze okrasných květin, nebo chutné zeleniny a ovoce, musíte vybrat vhodné stanoviště a tomu přizpůsobit výběr rostlin. Pokud chcete mít kvetoucí parapety kolem celého domu, docílíte toho jedině tak, že na jednotlivé světové strany vysadíte různé rostliny. Základní otázka zní: kolik hodin denně na vybrané stanoviště svítí slunce. Některé rostliny vyžadují slunce celý den, jiné jsou naopak spokojenější ve stínu. Na slunném místě se bude dobře dařit zelenině, pelargoniím, surfiniím, million bells, petuniím, hledíkům, sluncovkám apod. Do stínu můžeme umístit funchsie a begonie.

Pokud máte vybrané stanoviště i rostliny, měli byste zvolit vhodný substrát, truhlíky a květináče. Na parapety jsou nejvhodnější lehké plastové samozavlažovací truhlíky, které zařídí část péče o květiny za vás. Sáhnout můžete po praktickém samozavlažovacím truhlíku Bergamot, hravé Maretě, kterou lze zkombinovat podle chuti, nebo luxusní Siestě se zvýšeným objemem substrátu i vody. Truhlíky samozřejmě nejsou zcela bezúdržbové, vodu do nich musíte pravidelně dolévat, ale zajistí rostlinám optimální vláhu po několik dní. Truhlík nebo květináč by měl být dostatečně velký, aby poskytoval rostlinám dostatek prostoru pro jejich kořenový bal. Pokud jde o objem vody, například truhlík Siesta Lux dlouhý 60 cm má zásobník vody na 3,5 litru, což rostlinám bohatě vystačí na celý týden i během parného léta. Pokud jsou truhlíky umístěny na nekrytém místě, během deštivého období může být naopak vody až moc. Samozavlažovací truhlíky Plastia mají vyřešen i odtokový otvor umístěný tak, aby voda nikdy nedosáhla až k substrátu, který by mohl začít zahnívat. Voda může tímto otvorem volně odtékat. Díky samozavlažovacím truhlíkům, můžete úspěšně pěstovat květiny a zeleninu i na chalupě nebo zahrádce, kam jezdíte pouze na víkend.

Další výhodou samozavlažovacích truhlíků je ochrana kořenů rostlin před spálením. U běžných tenkostěnných truhlíků umístěných na plechových parapetech se může stát, že se během suchého parného léta parapet, truhlík i voda v něm ohřeje natolik, že se kořeny rostlin uvaří. U samozavlažovacích truhlíků Plastia k tomuto nedochází, protože mezi parapetem a dnem je izolační mezera.

Samozavlažovací květináče a design

Už jsme zmínili, že květináče a truhlíky mají mnoho podob, nabídka na trhu je velmi široká a také mezi těmi samozavlažovacími je z čeho vybírat. Truhlíky můžou mít klasickou terakotovou barvu a další odstíny hnědé nebo šedé, ale mohou být také zelené, bílé, krémové, fialové nebo dvoubarevné. Pro jehličnany nebo borůvky jsou velmi oblíbené velkoobjemové truhlíky Berberis (Uno/Duo/Trio), které pojmou až 54 litrů substrátu a 27 litrů vody.

Samozavlažovací květináče Plastia do interiéru vynikají neobvyklými barvami i možnostmi barevných kombinací a designu. Stejný typ květináče si můžete pořídit v několika barvách nebo vlastních barevných kombinacích.