Zahrada u rodinného domu ve městě

Zahrada u rodinného domu ve městě 1

Je útulná, svěží, voňavá a rozkládá se ve středu města. Je to prostor, o kterém sní každý obyvatel rodinného domu bez ohledu na to, zda bydlí v městském satelitu nebo kdesi při horské silnici.

Zahrada u rodinného domu, který se nachází ve městě, má svá specifika, ale často umí být zajímavější než lány půdy na vesnici.

Nejen užitná

Ve městě je trochu problém s pěstováním zeleniny a mnozí dnes usoudili, že investovat čas i nemálo peněz do vlastní úrody se nevyplatí. Přesto existují fajnšmekři, kteří si chtějí vypěstovat keřové rajčata nebo lesní jahody ve vlastním záhoně. Proti takové části průmyslu nebude mít nic ani architekt ani návštěvy. Vždyť k dobrému relaxu tak trochu patří odtrhnout si k obědu malou rajče nebo čerstvou jahodu podávat k mojitu. Určitě nerezignujte na vlastní plodiny. Pěkně navrženým chodníčkem můžete relaxační část oddělit od užitkové.

Stromy jako pilíře

Naštěstí už vyšuměly doby, kdy si lidé zvykli své domy obehnat masivními betonovými zdmi. Dnes je trend jiný. Města sice stále vyžadují dostatek materiálu na zábranu, ale je na místě ji obehnat zelení v podobě tújí, smrků, nebo jiných stromů.
Na zahradě je například tuje dobré rozsadit v rozmezí 60 centimetrů, čímž docílíte, že stromky nebudou na sobě a vytvoří pěkný, zelený a huňatý plot. Stromy můžete ale využít i jako stínění na terasu či balkon a budete se cítit dobře i chráněni před nežádoucími pohledy. Zároveň stromy velmi dobře fungují i jako lapače hluku, jehož ve městě je více než bychom chtěli slyšet.

Připravena na život

Na rozdíl od vesnice vyžaduje městská zahrada dostatek prostoru k sezení a aktivity v „přírodě“. Pokud nechcete narušit charakter zahrádky, instalovat pod sezení, zda stolky se vyplatí dřevo nebo dřevoplast. Tento materiál je trvanlivý a spojuje v sobě životnost i výhody plastu, ale udržuje vzhled dřeva.
Pak už stačí nainstalovat nějaké zútulňujúce prvky, například pěknou zahradní zvonkohru – a idylka je připravena.

Popínavé okrasy

Pokud jsme říkali, že pár metrů čtverečních se hodí na chutné plodiny, tak výsadou městské zahrady by měla být nulová tolerance k betonu a průmyslovým plotem.
Současným hitem jsou klasické cihlové zdi , vintage omítky nebo prorostlá stěn popínavými rostlinami. Využijte můžete révu, který pokud zarodí, tak máte i ovoce nebo břečťan, který zas potěší zelení nejen během hezký dní, ale i v době, kdy zbytek zahrady bude pod sněhem.