Jak ušetřit na energiích

Jak ušetřit na energiích 1

Nastupující podzim s sebou přináší i zvýšené výdaje za energii. Může za to nižší venkovní teplota, kvůli které jsme nuceni si přitopit, stejně tak zkracující se dny, s čímž souvisí potřeba využívat umělé osvětlení. Snížit účty za energie a ušetřit lze přitom i bez velkých investic.

1.  Sežeňte si úsporné osvětlení na bázi LED diod. Vyšší pořizovací cena LED žárovek se vám vrátí v ušetřené energii, neboť oproti klasickým žárovkám ušetří až 90% elektřiny. Navíc vydrží fungovat i více než 50 tisíc hodin.

Tip

Lustr v obývacím pokoji s pěti žárovkami s příkonem 40 W spotřebuje za hodinu 200 W, což vyjde přibližně na 60 eur za rok. Životnost klasické žárovky je 1 000 hodin, tj že každé dva roky je nutná její výměna. Při použití LED žárovek vyjde roční spotřeba necelých 6 eur, přičemž jejich životnost je 15 až 20 let. Návratnost je tak přibližně jeden až dva roky.

2.  popřejte svému domácímu kinu dobrou noc a vypněte ho ze zásuvky. Televize, satelitní přijímač či HiFi věž odpočívající v pohotovostním režimu vás může stát desítky eur ročně. Pokud máte například pět spotřebičů v režimu stand-by s příkonem 5 W, za rok zaplatíte za elektřinu přibližně o 30 eur více.

3.  Ohřívejte jídlo v mikrovlnné troubě a vodu na čaj nebo kávu ohřejte v rychlovarné konvici. Oproti ohřevu na klasickém elektrickém vařiči můžete ušetřit až 45% elektrické energie. Při jednom hrnku čaje (0,25 l) to dělá 0,0018 eura, ročně vás to však může stát i 10 eur.

4.  Používejte při vaření pokličky, ušetří až 75% energie. Spotřebu snížíte na minimum i využitím tlakových hrnců, které zkrátí čas vaření dokonce o 70%. Při pečení v troubě neotvírejte zbytečně dvířka, protože každým otevřením trouba ztratí přibližně 20% tepla.

5.  Snižte manipulaci s ledničkou a pravidelně ji odmrazujte, když námraza přesáhne tloušťku 3 mm. Led může zvýšit její příkon až o 75%. Nebo si kupte přímo novou s funkcí No frost.

Tip

Chladničky a mrazničky patří k největším „žroutem“ elektřiny v domácnosti, protože spotřebují až 25% elektrické energie z důvodu nepřetržitého provozu. Investicí do nového spotřebiče by mohl klesnout podíl její spotřeby na celkové spotřebě elektřiny v domácnosti pod 10%. Například při ročním provozu kombinované chladničky vyrobené v roce 1990 zaplatíte až o 100 eur více než při nejnovějším spotřebiči stejné velikosti. Stejný spotřebič vyrobený z roku 2005 vás bude stát přibližně o 35 eur více.

6.  Myjte nádobí v myčce, ušetříte čas, vodu, ale i energii na její ohřátí. Ušetřit můžete okolo 30% nákladů na mytí nádobí, což představuje přibližně 50 eur a více než 80% času, který byste při mytí strávili.

7.  Perte na nižší teplotě. Prádlo sice nebude bělejší, ale déle vám vydrží a přechod z devadesát stupňů Celsia na šedesát znamená úsporu přibližně 25%.

8.  Objevte kouzlo sušení prádla na vnější šňůře. Na rozdíl od sušičky za to nic neplatíte. Pokud nechcete, aby se na vaši prádlo dívali sousedi, použijte domácí rozkládací stojan.

9.  Zvažte výměnu starších domácích spotřebičů za nové úspornější s označením A + a lépe. Čím více plus, tím lépe pro vaši peněženku. V orientaci vám pomohou tzv. energetické štítky, které popisují energetickou náročnost daného spotřebiče.

10.  Chcete-li být opravdu „trendy“, buďte ekologičtí a investujte do ohřevu vody prostřednictvím slunečních kolektorů nebo do střešních fotovoltaických článků.