Levandule v zahradě

Levandule v zahradě 1

Levandule má úzké šedozelené listy, které jsou tvarem i barvou dobře chráněny před nadměrným slunečním zářením. Velkým plusem je, že dobře snáší sucho, přesně tak, jak je zvyklá z domoviny, a stačí jí i málo výživné půdy. Levandule kvete poměrně dlouho, několik letních týdnů. Když stopky s květy krátce po odkvětu odstraníte, dočkáte se i druhého kvetení, i když bude výrazně slabší.

Úzkolistá a hlávkovitá

Nejčastěji se u nás prodává levandule úzkolistá, která vydrží krátkodobě i mrazy silnější než minus 15 až 20 stupňů Celsia. Dostanete ji ve více kultivarech, s květy od bílé přes růžovou, fialovou až modrou. Dostupná je však i levandule hlávkovitá, přezdívaná motýlková, francouzská nebo španělská. Horní lupeny na soukvětích jsou dlouhé asi dva centimetry. Připomínají motýlí křídla, odtud i její přezdívka. Vězte, že u nás není dostatečně mrazuvzdorná, proto ji zimujte na chladném a slunném stanovišti, kde nemrzne.

Na mnoho způsobů

Výjimečně jí to svědčí osázené v linii. Můžete ní olemovat cestičku z obou stran od vstupní brány k domu nebo i v zahradě. Vhodná je i jako okraj záhonu, upřednostněte však nízký kultivar. Podle výšky a šířky kultivaru zvolte rozestupy při výsadbě, doporučuje se polovina výsledné výšky rostliny. Tehdy se velmi dobře zapojí do jedné linie. Zpestří však i téměř každý vícedruhový záhon, vysazovat ji můžete jednotlivě podle rozměrů okolních rostlin.

Dopřejte jí dostatek místa, aby se rozvinula do každé strany. Sluší jí to například s trvalkami jako šuškarda, echinacea, Letnice či podzimní rozchodník. Nejkrásnější kombinaci vytvoříte s růžemi, nejlépe s květy v odstínech růžové až po bílou. Můžete zvolit záhonové, popínavé, stromečkové, ale i půdopokryvné růže. Nízké kultivary využijete v skalce nebo v širokém málo používaném přírodním chodníku s kamennou dlažbou a se štěrkem, ze kterého bude sem tam nějaká jakoby ledabyle vyrůstat.

Sama roste do tvaru polokoule, řezem se dá tento tvar podpořit. Kde by levandule rozhodně neměla chybět, to jsou bylinkové záhony. V květináči na terase, balkoně nebo lodžii se dobře uplatní motýlková levandule. Před mrazy ji snadno přenesete na vhodné místo. Podmínkou nejsou ani terakotové květináče typické pro Středomoří, svědčí jí to iv jiných typech nádob.

V kuchyni i v kosmetice

S levandulí si užijete vůni a krásu léta, o tom není pochyb. No užitečná je i pro ekosystém, její květy navštěvují včely, motýly a množství jiného hmyzu. To, že se dá v několika podobách použít iv domácnosti, kuchyni a kosmetice, jistě víte. Stonky s kvítky zachycovat na začátku kvetení a v malých kytičkách jejich sušte zavěšené dolů květy. Vložte jejich byť i celé do bavlněných sáčků a schovejte do skříně jako prostředek odpuzující moly.

Šikovné hospodyňky kytičky oberou a ušijí na tento účel malé a milé levandulové kapsy. Zkuste ji v malém množství na maso při grilování nebo do koláče, nápojů či zmrzliny. Připisují se jí zejména uklidňující účinky. Dávkujte ji však opatrně, její aroma je velmi intenzivní.