Zvolte si Photinii i do živých plotů! Bude vás těšit celý rok

Zvolte si Photinii i do živých plotů! Bude vás těšit celý rok 1

Chcete mít v zahradě živý plot, ale nevíte, jaké rostliny do něj použít? Celoročně vás svými listy bude těšit Photinia. Určitě vás nezklame.

Jako solitér i živý plot

Není to však vysloveně dřevina do živých plotů. Klidně ji můžete vysadit i jako solitéru, určitě zaujme hlavně listy. Ty jsou po vyrašení světle, postupně tmavnou, až nakonec vstoupí tmavozelenou barvu. Jsou krásné lesklé, kopinatého tvaru. Tato dřevina je však pěkná iv době květu – třásně bílých květů, které se otevírají obvykle v květnu až červnu, krásně kontrastují s mladými listy a na podzim ji zdobí plody. Mají červenou barvu a s oblibou jejich vyhledávají ptáky. Pro lidi jsou však jedovaté. Využít se dají do vánočních dekorací.

Kde ji vysadit

Nejlepší jí vyhovuje místo na slunci, kde se listy hezčí vybarvují, ale dařit se jí bude iv polostínu. Půda by měla být bohatá na humus, propustná, protože rostlina nesnáší přemokření, na které reaguje shazováním listů. Vyberte její místo chráněné před větrem, například u domu.

Photinia roste poměrně rychle, proto je vhodné alespoň jednou za rok ji seříznout. Na řez reaguje velmi dobře a dá se tvarovat například jako koule či kužel. Ořezávat ji třeba po odkvětu, tedy koncem června. Pokud ji nebudete zkracovat, doroste do výšky 3 až 4 metry.

Není však zcela mrazuvzdorná, odolává mrazům jen do -20 ° C, proto se doporučuje pouze do našich teplých oblastí. V těch chladnějších ji můžete pěstovat v nádobě, dávejte přitom pozor na zalévání, nikdy nenechávejte stát vodu ve spodní misce.

K nejkrásnějším odrůdám patří ‚Robin Red‘. Má větší a lesklejší listy, které mohou mít délku až 20 cm. Je však méně odolná, poškozují ji mrazy pod -12 ° C, proto ji pěstujte v květináči a na zimu přeneste do bezmrazém místnosti. Nezapomeňte na zálivku.