Severský styl bydlení

Severský styl bydlení 1

Severský styl bydlení , známý také pod názvem skandinávský styl, nabízí originalitu a jedinečnost. Získal si ji zejména ikonickými kousky nábytku architektů a designérů Skandinávie.

Typickým znakem je spojování funkčnosti a estetiky . Samotná funkčnost přitom nabírá na obrátkách, protože multifunkční zařízení je doménou severských interiérů. Paradoxem však je, že design je charakteristický jednoduchostí.

 

Jedna výstava, všechny země

Seveřané oblibě strohost , kterou již před mnoha lety upřednostnili před robustností, zdobenosťou a ornamentálnosti. Čemuž se však nepřestali věnovat, byla řemeslná výroba , kterou příchodem industrializace posunuli i do sériové výroby. I když i její vděčí za „slávu“, skutečný rozmach způsobila až výstava v Miláně.

Prestižní výstava v Itálii totiž okamžitě nadchla davy lidí a kvůli velkému zájmu a rychlé popularitě skandinávského designu se následně přesunula i do některých států Ameriky. Více samozřejmě nebylo třeba, protože moderní bydlení s úplně jinou atmosférou , mělo ideální předpoklady stát se novým hitem na největším spotřebitelském trhu na světě.

Dánsko, Norsko, Finsko, Švédsko a Island se tedy staly zeměmi, které v polovině 20.století změnily pojetí interiérového designu . Skandinávská klima může zdát „drsně“, no zařízení bytu v severském stylu působí atraktivním, příjemným a vůbec ne sterilním dojmem, jako by o něm mnozí tvrdili. Možná i vás přesvědčí několik inspirací.

Severský styl bydlení v bytě

Neutrální barvy a přírodní materiály předurčují tento styl k tomu, aby se hodil i do menších prostorů. Světlé odstíny totiž opticky zvětší každou místnost. Bílá jako základní barva Seveřanů poskytuje širokou škálu možností při volbě jejích teplých a studených tónů. Sterilnost tak nemá opodstatnění …

Zpestřit interiér však přece jen můžete, a to umístěním barevných solitérních kousků . Akcentové pastelové barvy zastupují v tomto případě dekorační funkci. O  oživení se postará i pokojová zeleň. Sukulenty v bílých keramických květináčích nebo v štíhlých dřevěných stojanech ve skandinávském pojetí podtrhnou celkový design.

Ekologicky a moderně

Ekologické uvažování, efektivní využívání energie a šetření životního prostředí se považuje za jeden z atributů, který doprovází zařízení bytu v skandinávském duchu . Právě příroda poskytuje inspirace a vytváří jedinečný styl oblíbený v podstatě kdekoliv.

Severský styl bydlení je typický čistými liniemi, neutrálními barvami a přirozeností. Tyto moderní znaky nesou punc dlouhověkosti, protože díky interiéru, který působí uspořádaně a vzdušně, mají záruku nadčasovosti .

Velmi dobře to dokumentují i fotografie z minulosti a současnosti. Pokud byste si porovnávali jednotlivé zařízení či bytové doplňky, velmi rychle u nich najdete podobnost . Vývoj šel sice dopředu, ale při severském stylu jen a jen k lepšímu. Tak proč to nevyužít?

 

Severský styl bydlení minimalizuje doplňky

To, co je v některých stylech základem při zařizování, je tentokrát opomíjené. Střídmost je na místě a  dekorace či doplňky se omezují na jednoduché skleněné vázy, polštáře, kožešiny, pleteniny či obrazy . Na stěně s černo-bílými motivy.

Co se týče vzorů, vynikají pásky a různé „hranaté“ linie, potisk jelena i soba. Od závěsů a záclon se upouští, maximálně pronikání přirozeného světla je totiž základem . Osvětlení má významné místo ve skandinávském interiéru. Některé druhy lamp jsou dokonce typickými představitelkami tohoto designu.

Severský design přece jen tvoří své kouzlo i pomocí doplňků . Je jich však jen pár a opět přispívají k prosvětlení domácnosti. Pokojová zeleň, svícny a lucerny prostor harmonizují.

Specifický nábytek

Pokud byste hledali oblé tvary či reliéfní zdobení, vaše pátrání by bylo marné. Severský styl bydlení totiž popírá jakoukoliv ornamentálnost a vyznačuje se čistými liniemi a hladkými hranami.

Využívá zejména materiál dřeva , ale i laminátu v bílém provedení. Upřednostňuje jednotlivé komponenty nábytku, které jsou v místnosti rozmístěny v minimálním počtu. Sektorové sestavy či stěny v tomto případě můžete vynechat .

Víceúrovňové regály či policové systémy na stěně často nahrazují různé druhy nábytku , ale na odiv nevystavují zbytečné „lapače prachu“, ale jen pár dekorací. Umění, nápisy v podobě citátů a písmena jako alternativa sošek si však své místo najdou.

Když prostor dýchá

Otevřený šatník v ložnici, kuchyň bez „zbytečných“ úchytek a horních skříněk, předsíň s výraznou tabulovou černou, šedé odstíny barev na podlaze či stěnách – i to je skandinávský styl. Díky tomu, že minimalizuje množství nábytku , doplňků a omezuje se pouze na specifické detaily, působí maximálně vzdušně.

Jednoduchost znásobuje pocit „dokonale“ uklizeného interiéru . Funkční stránka zařízení zase určuje jednotlivým věcem a předmětem přesně dané místo . Prepchatosť se prostě nenosí, takže kdo si potrpí na prostornou atmosféru s dokonalým sladěním materiálů a barev, pro toho je tento styl ideální !

Uvedené znaky však nemusí nutně znamenat sterilnost. Grafika na textiliích , často vycházející z folklóru , rozbíjí předsudky chladu. Útulnost se tedy nevylučuje a vy si tak můžete do své domácnosti přenést kousek severu, a to bez pocitu skutečné severské zimy.

Severské zařízení bydlení iv eshopech

Jednoduché tvary nábytku, specifické doplňky a maximum světla, to vše tvoří základ zařízení bytu či domu v tomto stylu. Široký sortiment této palety nabízejí například i známé a spolehlivé eshopy Bonami , Bighome , Tempo Kondela , Nový nábytek .