Jak montovat a opravovat podlahové lišty

Jak montovat a opravovat podlahové lišty 1

Plovoucí podlahy jsou jedním z nejoblíbenějších podlah, které mají mnohé rodiny doma. Není se čemu divit. Vypadají luxusně, moderně a elegantně. Dají se jednoduše mýt, hodí se ke všemu nábytku, který máte doma a nejsou s nimi žádné problémy. Při plovoucích podlahách jsou však velmi důležité i podlahové lišty, které splňují i ​​designovou stránku.

Podlahové lišty najdete v každém jednom obchodě, kde nabízejí podlahy. Nejlepší je, pokud si koupíte s podlahami hned i lišty. Budete si tak sto procentně jisti, že jste koupili lišty, které se vám budou jistě k podlaze hodit. Umíte si však sami namontovat a opravovat lišty? Důležitá je i samotná oprava, protože při chození se mohou posouvat či odpojovat.

Jak montovat podlahové lišty?

Na začátek byste si měli udělat seznam toho, co budete potřebovat. 
Nejdůležitější věci jsou:

  • páčidlo
  • šroubovák
  • zkrutné
  • hmoždinky
  • pilka

Hned poté, co máte nachystané všechny věci, můžete začít. Pokud jste si dosud stále nevybrali lišty, které byste chtěli montovat, pořádně si to promyslete. Důležitý je nejen barevný odstín, který se vám bude hodit k podlahám, ale i výška a délka, kterou potřebujete. Spočítejte vnější a vnitřně rohy. Pokud vše toto víte, můžete jít nakupovat.

Podlahové lišty mají vždy v určitých vzdálenostech připraveny i otvory, díky kterým je můžete připevnit. Lišty můžete připevňovat buď přímo nebo přes hmoždinky. Některé se dají i lepit, při těchto druzích si nemusíte být zcela jisti, zda vám opravdu vydrží dlouho. Po čase by se mohly odlepovat nebo mít jiné problémy.

Nezapomínejte ani na krytky, které jsou na rohy a na konce lišt. Ty byste měli dostat při koupi lišt. Na lišty si dávejte pozor zejména při práci s nábytkem nebo při líčení. Právě tehdy by se mohly zašpinit nebo horší, zničit. Při zašpinění lze jednoduše otřít, ale někdy se může stát že se lišta zlomí nebo oškrie.

Jiným případem je i to, že odtah skříň, kde lišta už není. Nejlepší je hned na začátku, když teprve lišty dáváte, dát je úplně všude, i tam kde je lišty zakryta. Pokud doplňujete lištu, kupte stejnou, abyste neměli barevný či materiálový odskok.

Poškozené lišty byste měli jednoduše odstranit a nahradit je zcela novými nebo pouze novou částí, která je stejná.

Podlahové lišty se často řežou, abyste dosáhli přesně tu velikost, kterou potřebujete. Nejlépe se vám budou řezat pilkou na železo.