Robotické vysavače: Co byste o nich měli vědět a jak si vybrat ten správný

Robotické vysavače: Co byste o nich měli vědět a jak si vybrat ten správný 1

Jsou svým způsobem pomalé, někdy hlučné a občas trochu nešikovné. Pokud se však vrátíte domů a podlahy jsou bez vašeho přičinění krásné vysáté, máte z toho příjemné pocity. Robotické vysavače prošly v posledních letech výraznými vylepšeními a v nejedné domácnosti dokáží udržet rytmus úklidu.

Co byste měli vědět

1 Pomalu a bez starostí

Robotický vysavač je jako automatická pračka nebo myčka nádobí. Potřebuje na práci dostatek času, má své jasné pravidla fungování a vás zajímá pouze výsledek. Budete s jeho službami spokojeni pouze tehdy, pokud se dokážete přizpůsobit jeho pravidlům. Robot neodpracoval věci rozházené po zemi, nezastaví se bez signálu před otevřenými dveřmi, nevyčistí se před dalším použitím.

2 Vysává důsledně

Rotační kartáče mlátí na vlákna koberce a síla ventilátoru vtahuje do nádoby s filtrem i nejjemnější prach. Ačkoliv vypadá úklidový robot jako hračka, ve skutečnosti dokáže vysávat mimořádně důsledně i tam, kde jsou na podlaze koberce se střiženým vlasem nebo smyčkami. Některé modely přidávají k vysávání i UV záření, pomocí kterého tlumí pachy a mikroskopický život na podlaze.

3 Filtry

Účinnost vysávání závisí na tom, jak pečlivě se budete věnovat čištění a výměně filtrů. Hrubé nečistoty shromáždí i zanedbaný stroj, jemný prach a vláknitou plsť odstraní pouze ten, který může naplno využít sílu odsávání. Pro vás to znamená čistit robota vysavačem nebo kompresorem a pravidelně jednou za půl roku či rok mu koupit nový papírový filtr. 

4 Výdrž

Žádný z robotů nevydrží pracovat déle než pár desítek minut. To je čas, který potřebuje na údržbu jedné středně velké místnosti. Pokud je však vybaven šikovným navigačním systémem a kamerou, dokáže se vždy vrátit na nabíječku, aby po dočerpání energie pokračoval právě tam, kde skončil. Chcete-li udržovat čistý celý příbytek či patro, potřebujete špičkový model.

5 Navigace

Malý světelný maják na nabíječce, další na dobře viditelném místě, jiný při květech, při zárubni či v podobě laseru zabudovaného do dálkového ovladače. Roboty se řídí neviditelnými, infračervenými majáky a návěstmi, které jim umí pomoci při pohybu v členitém prostředí nebo jim zakázat přístup do některých zákoutí. Nemusíte stavět pódia a mantinely, abyste robot zastavili.

6 Přes mobil

Nejšikovnější z vysavačů lze ovládat přes mobil. Je to šikovné nejen při programování automatu, ale také při spouštění na dálku. Přestože se nebudete přes kameru dívat, jak pracují, víte jejich vyslat do práce, pokud jste je zapomněli spustit při odchodu z domu. Vše však musí být předem úklady na jejich volný pohyb.

7 Baterie nevydrží věčně

S roboty je to podobné jako s tyčovými vysavači. Postupně se jejich akumulátor opotřebuje a vy budete muset koupit nový, a to přibližně v dvouletém cyklu. Pokud v rodinném rozpočtu počítáte každé euro, měli byste si do provozu započítat nejen spotřebu energie a cenu náhradních filtrů, ale i akumulátor, který bude slábnout a ztrácet svou kapacitu.

NAJDĚTE s roboty SHODU

Dokáže na povel vystartovat z nabíječky, aby posbíral prach a špíny z podlahy, která je v jeho dosahu. Neznamená to však, že projde jednu místnost za druhou stejně svižně a systematicky, jak to při vysávání děláte vy. Robotický vysavač musíte nejprve pochopit, pak vás čekají drobné úpravy v domácnosti a nakonec se ukáže, jak ho budete vůbec používat.
Některé vysavače jsou jako služka, která na povel uklidí místnost, do které ji zavřete. Jiné dokáží v několika přechodech vysát celé patro, pokud jim trošku pomůžete v navigaci. Nikde však nenajdete model, který by uklidil celý rodinný domek – v cestě stojí schody, ale i různé režimy užívání místností.
Plánovač
Je fajn, pokud může vysavač pracovat v době, kdy jste mimo domov. Čím jednodušší se plánovač programuje, tím více ho budete využívat.
Ovládání
Tlačítka, dálkový ovladač, přehledný displej či mobil? Na způsobu ovládání příliš nezáleží. Hlavní je, aby vysavač udělal svou práci.
Údržba
Přestože vysavač uklidí sám, vy se musíte postarat o vyprázdnění sběrné nádoby a čištění filtrů. Jinak vysávání nebude fungovat.
Navigace
Modely vybavené kamerou pracují rychleji, protože znají půdorys místnosti. I náhodný pohyb místností je však dostatečně spolehlivý.
Majáky a brány
Pokud nezavírá dveře, systém majáků, bran a závor dokáže udržet vysavač ve vyhrazeném prostoru. Neujde tam, kam ho nechcete pustit.