Co by měla obsahovat moderní kuchyně

Co by měla obsahovat moderní kuchyně 1

Jak neprodělat a nenechat se napálit! Nákupní rádce pro ty, kteří se nechtějí nechat napálit

Že novou kuchyni lze pořídit snadno a levně už dávno není tajemstvím. Mnozí si pod pojmem nová kuchyně představí nákladnou investici a malý výbuch bomby v kuchyni. Ne, nemusí to být pravda. Po přečtení následujících doporučení budete vědět, že nová, ani jako nová kuchyně, nemusí zruinovat Váš rozpočet! Pochopitelně, část z Vás, která vládnete finančními přebytky, může ohrnout nos, na straně druhé, mnoho nástrah číhá na finance všech a ti, jež si Vaše peníze berou, se ohrnutým nosům jen usmívají.

Všechny však bude zajímat, jak by kuchyně, za určité peníze měla vypadat, jaké by měla mít vybavení, jaké jsou trendy.

Jak tedy neprodělat a nenechat se napálit!

V miniseriálu Vám v krátkosti dám návod jak se vypořádat s nástrahami koupě, rekonstrukce či plánování kuchyně, její funkčnosti a kuchyňského vybavení ….

Pro ty, kteří nechtějí „ztrácet čas čtením“, uvádím rychlý přehled. Pro ty, kteří chtějí vědět více, plánují a začínají se orientovat v problematice, bude tento a několik následujících článků.

Co by tedy solidní moderní kuchyně měla obsahovat:

1) korpus z laminované dřevotřísky, nebo u luxusnějších masivních kuchyní dřevotřísky dýhované dřevěnou dýhou (zde podle doporučení výrobce masivních dvířek). Solidní kuchyně by měla mít korpus se zadní stěnou v barvě dřeva, případně, s větracími otvory. Vše, bez ohledu na to, zda jde vidět, musí být řemeslně dokonale zpracováno.

2) kování a to vlastní panty, vnitřní drátěný program nebo výsuvné boxy, vše kompletně s tlumeným dovřením a tak zvanými plnovýsuvy, umožňujícími úplné vytažení polic čí zásuvek a pohodlný přístup k uloženým kuchyňským potřebám a vybavení. Luxusní kuchyně jsou pak vybaveny vklady z masivního dřeva, speciálně připravenými podle požadavku klienta na vybrané kuchyňské nářadí. Kování, vklady a vnitřní vybavení pomáhá řešit základní funkčnosti moderní kuchyně, mezi které patří: uložení potravin, přípravu pokrmů, uložení hrnců a pánví, uložení čistících prostředků a tříděného odpadu, uložení příborů, kuchyňského nářadí a nádobí.

3) pracovní desku v tloušťce od 28, 38, 50 nebo 60 mm (38mm standard). Pracovní desky nejluxusnějších kuchyní často s až futuristickým tvarem jsou mimo realitu tohoto článku, jelikož samotná kuchyňská deska stojí i několik set tisíc korun… Tyto desky mohou být z přírodního kamene, či moderních litých kompozitních materiálů.

4) dvířka z MDF materiálu, nebo u rustikálních či luxusnějších kuchyní z masivu, lze koupit v široké škále povrchových úprav od klasiky až po módní vysoký lesk. Konzervativní a nadčasové dřevo lze ovšem zaměnit za moderní hliníkové rámečky se skleněnou výplní.

5) odsavač s hliníkovými (tukovými) a uhlíkovými (pachovými) filtry a halogenovým osvětlením. U odsavače je důležitá minimální hlučnost a kvalitní montáž. Hlučnost by měla být co nejnižší.

6) spotřebiče s moderním jednotným design sladěny se stylem kuchyně. Typ záleží na Vaší volbě… Zde se opravdu vyplatí porovnat cenovou nabídku internetových obchodů a s výrobcem kuchyně se dohodnout.

7) úsporné osvětlení luminiscenčními trubicemi (zářivkami), nebo halogenovými světly (12V, 20W). Pokud chcete LED, prověřte nejprve jejich výkon v Lumenech (zářivky = úsporné žárovky mají efektivitu 80 až 100 lm/W), LED zatím pro osvětlení kuchyně nemohu doporučit, jelikož pokud skutečně svítí, jsou velmi drahé a spotřebu mají (porovnáno se světelným výkonem) vyšší než „zářivky“.

8) ergonomie – na co nelze zapomenout! Pokud je možno zde v rychlosti poradit, nenechejte si vnutit standardy. Vy jste ti, kdo určují pravidla. Pokud měříte více, či méně, než průměr a není Váš rozpočet na hraně, žádejte výšku a hloubku kuchyně, tak, aby vyhovovala Vám a na důvody a rady prodejce se dívejte s pochopením :o). Vyplatí se to! Do kapitoly ergonomie patří pochopitelně také rozložení a uspořádání jednotlivých zón v kuchyni. Uložení potravin, příprava pokrmů, uložení hrnců, čistících prostředků, odpadové hospodářství, uložení nádobí, příborů a potřeb pro stolování. To vše, chtějte vidět ve svém návrhu a porovnejte se svými představami.