Rotoped zlepší vaši fyzickou kondici i v pohodlí domova

Rotoped zlepší vaši fyzickou kondici i v pohodlí domova 1

Rotoped patří mezi aerobní trenažéry , které jsou oblíbenou fitness pomůckou pro domácí cvičení . Svým uživatelům poskytuje řadu výhod, a to bez ohledu na to, zda jde o zkušené cyklisty nebo začátečníky. V každém případě si stačí pouze správně nastavit správné parametry výšky sedáku, následně si sednout a začít šlapat.

Nemusíte navštěvovat posilovnu či fitness. V pohodlí domova také nabudete skvělou kondici. Optimální a individuální přizpůsobení je však nutností, jinak by se mohl kýžený efekt utratit účinku, ba navíc, udělat více škody než užitku. Bolesti páteře by se tak brzy hlásili o slovo.

I když provádíte aktivitu a tělo zaměstnáváte fyzickou zátěží, nebráníte se ani určitému pohodlí, neboť během cvičení v postatě sedíte. Posilované jsou přitom partie stehen, lýtek, ale také zadku . Pokud provádíte cvičení na rotopedu zodpovědně a ve správné poloze, dochází ke zpevňování svalstva celého těla.

Rotoped a jeho využití

Rotopedy jsou využitelné po celý rok , a to bez ohledu na nepříznivé podmínky počasí. Svůj účel splní i po operaci kolen, protože dokáží působit také rehabilitacích . Šetření kloubů je značnou výhodou. Právě proto je rotoped vhodný i pro ty, kteří jsou v procesu rekonvalescence.

Zvyšování a udržování fyzické kondice, spalování tuků , zpevňování těla, to všechno vám dokáže tento fitness stroj poskytnout. Prevence proti bolestem páteře není brána na lehkou váhu. Rotoped v podstatě nahrazuje cyklistiku, ale vaše tělo je během něj ve vzpřímené poloze, na rozdíl od cyklotrenažéru , a tím zároveň předchází případným bolestem.

rotopedy s opěrkou na záda – recumbentu , jsou součástí širokého sortimentu domácí fitness výbavy. Ocení je například lidé, kteří trpí nadváhou. Kardiovaskulární cvičení, jak bylo prokázáno, pomáhají bojovat s různými typy nemocí. Proč jednoduchým cyklistikou nebojovat například proti cukrovce?

Jak vybrat rotoped?

I když se to na první pohled nezdá, vybrat správný rotoped je mnohem těžší, než si myslíte. Abyste o týden či měsíc nelitovali svůj výběr , měli byste si položit 4 zásadní otázky, které zohlední několik základních atributů.

zde jsou

  1. Kdo bude rotoped používat ? – jeden člověk, několik členů rodiny, starší člověk, profesionální sportovec
  2. Jak často ho budete používat? – rekreačně, pravidelně, rehabilitační
  3. Jaká je vaše hmotnost a výška ? – všímejte si doporučené hodnoty zátěže rotopedu
  4. Jaký pohodlný je sedák ? – zaměřte se na jeho kvalitu, materiál a ergonomické provedení

Manuální i elektronické rotopedy

Kategorizace rotopedů souvisí mimo jiné i se zmíněnými atributy výběru. Můžete se přiklonit k  manuálně ovládanému rotopedu nebo sáhnout po počítačem řízeným ergometrem. Hlavní rozdíl je především v ceně a ve způsobu a počtu nastavitelných funkcí .

Ergometry jsou označovány také jako technologicky nejvyspělejší druhy rotopedů , díky čemuž tvoří také vybavení ambulancí, nemocnic, hotelů a podobně. Moderní magnetický systém přináší tichý režim během používání, a tak si můžete nerušeně zacvičit iv panelákových bytech.

Jaký je rozdíl mezi rotopedem a ergometrem?

I když jde o téměř totožné tréninková zařízení, určité rozdíly jsou více než zřejmé. Regulování zátěže je v případě ergometru řízené elektronicky , počítačem. Automatické a rovnoměrné dávkování ocení mnozí.

Na rotopedu si musíte dávat pozor na sledování ukazatele hodnot a  podle tréninkového tempa následně ubírat nebo přidávat ručně stupeň zátěže . Výhodou je však nižší cena a mikropočítač, který dohlíží na počet spálených kalorií, tepovou frekvenci , poskytuje přehled o ujetých kilometrech a podobně.

Typy brzdového systému rotopedů

Kvalitní rotopedy jsou obvykle vybaveny již zmíněným magnetickým brzdovým systémem, který zaručuje tichý chod . Páskový brzdový systém se naopak vyznačuje hlučnějším cyklistikou a patří spíše mezi levnější varianty.

Na trhu najdete i indukční systémy , které jsou založeny na principu zvyšování indukce v cívce a neobsahují pohyblivé části. Čelisťové mechanismy stojí také za zmínku, ale převážně jsou používány u  cyklotrenažérů .

Jak správně cvičit na rotopedu?

Ať už jste se rozhodli pro kterýkoli typ rotopedu , předtím, než začnete cvičit , je důležité správné nastavení pozice jeho jednotlivých částí. Výška a tvar sedáku hrají hlavní roli.

Neméně důležitá je také poloha řídítek, která spolu se sedákem vytváří kombinaci určující ergonomii , pohodlí a požadované či nechtěné výsledky. Tento krok je individuální záležitostí a  závisí zejména na výšky, hmotnosti a typu postavy cvičícího .

Před rotopedovaním se doporučuje do domácího tréninku zařadit i krátkou rozcvičku a strečink . Následně stačí vybrat přednastavený program, ergometr , nebo začít postupným stupňováním zátěže a nakonec její pomalým uvolňováním.

Rotoped a doba cvičení

Pokud se dosud nedostavil kýžený výsledek, pravděpodobně je třeba upravit samotnou dobu trvání cyklistiky na rotopedu . Ke spalování tuků totiž dochází po 20 – 40 minutách cvičení . Pomůckou může být i zkratka FIT, která zjednoduší váš domácí fitness plán.

Písmeno F představuje frekvenci cvičení , která by se měla pohybovat v rozmezí 3 až 5 dní v týdnu . Intenzita cvičení, a tedy I, souvisí s maximální tepovou frekvencí, a to v její 60 – 90%. T-éčkem se označuje délka cvičení , která činí dvacet až šedesát minut .

Parametry rotopedu, které je dobré si všímat

O kvalitě cvičení rozhodují i některé další parametry. Například sedák či sedlo , kde by anatomický tvar s nastavením výšky by měl být samozřejmostí, některé typy rotopedů nabízejí i podélné nastavení sedáku. Rovnice čím větší sedák, tím větší pohodlí, neplatí. Kvůli komfortu preferujte gelové sedla.

Dále se zaměřte na:

  • Řídítka – jejich polohovatelnost souvisí s efektivním cvičením a je nezbytná i pro prevenci bolesti páteře.
  • Pedály – nastavitelné pásky zaručují bezpečné cvičení, jehož součástí je i samotné vyvážení pedálů.
  • Konstrukce – souvisí s maximální nosností . Při výběru se doporučuje hmotnost uživatele navýšit alespoň o deset kilogramů.
  • Zátěžové kolo – jeho hmotnost, od 4 do 9 kg , souvisí s kvalitou tréninku a s jeho intenzitou. Vyšší zátěž rovná se vyšší hmotnost a účinnější trénink.
  • Brzdový systém – zaručuje plynulý chod rotopedu podle typu mechanismů. Elektromagnetický neboli indukční, systém bude nepochybně správnou volbou.
  • Počítač – jednoduchý počítač je součástí i těch nejlevnějších typů těchto trenažérů. Luxusnější modely rotopedů disponují rozšířenými funkcemi.
  • Funkce – profesionální rotoped umožňuje připojení hrudního pásu, senzory zabudované v rukojetích a podobně.

Kde nakoupit? V ověřených eshopech!

Ceny rotopedů se mohou lišit v závislosti na již zmíněných parametrech výběru. Ať se rozhodnete pro domácí rotoped , profesionální typrotopedu nebo recumbent , nenechte se zlákat často matoucími nabídkami neověřených prodejců. Používané trenažéry také nemusí vyhovovat vašim tělesným podmínkám.

Kvalitu a ceny, které se vám přizpůsobí, hledejte v známých eshopech Insportline , Fitness-store.sk nebo Hej . Přehled širokého sortimentu umožní kategorizace a filtr, vaši spokojenost zase hodnocení a recenze zákazníků. Vybírejte modely, které vám budou sloužit delší dobu, určitě ne jen ty nejlevnější.