Vždy čisté okapy – podstřešní okapový systém

Vždy čisté okapy - podstřešní okapový systém 1

Podzim je obdobím, které přináší nejen nostalgii za létem a padající listí, ale i více práce. Před nadcházející zimou je nezbytná pravidelná údržba, která může zabránit škodám na rodinném domě nebo chatě. Jednou z nich je pravidelná údržba a čištění okapového systému.

Na okapy se nevyplatí zapomínat

Poškozené nebo zanesené okapy jsou slabým článkem domu. Pokud si neplní spolehlivě svou funkci déšť a sníh dokáží již za jedinou zimu nadělat pořádné škody. Mnozí majitelé na okapy často zapomínají.Možná je to pro komplikovaný přístup nebo z pohodlnosti. Práci si můžete zjednodušit již důsledným výběrem okapového systému při jeho instalaci.

Kvalitní materiál

Podstatný vliv na životnost okapového systému má materiál. Musí být odolný proti vodě, korozi, chemikáliím v ovzduší i extrémním výkyvům teplot. Nejčastěji se používá měděný plech, pozinkovaná ocel, hliník, titanzinek, ale i plasty. Každý z nich má výhody i nevýhody a při výběru se zákazník orientuje také podle ceny a vzhledu. Výrobci nabízejí ucelené, doslova stavebnicové okapové systémy, aby byla jejich montáž bezproblémová.
Kromě základních komponentů jsou v nabídce prvky, které zvyšují uživatelský komfort. Patří k nim například zachycovač dešťové vody, který po naplnění sběrné nádoby zbylou vodu odvede do kanalizace, posuvný segment okapové roury, který umožňuje kontrolovat stav její zanesení a mnohé další.

Neviditelné okapy

Novinkou na trhu je podstřešní okapový systém. Z vnější strany střecha působí jako bez okapů, protože celý systém je skrytý uvnitř. Funguje tak, že dešťovou vodu odvádí pod krytinu do vnitřních žlabů a svodů. Ty jsou upevněny pod druhou řadou krytiny na střeše. Speciálně navržená odvodňovací krytina obsahuje otvory, kterými protéká déšť pod střechu do žlabů. Otvory jsou chráněny mřížkou, přes kterou se nedostanou dovnitř žádné větší nečistoty.

Žádná údržba ani čištění

Díky tomu odpadá náročné čištění a údržba okapového systému. Snižuje se riziko poškození okapů při sesunutí tajícího sněhu ze střechy. Právě proto, že okapový systém je vnitřní, nedochází k jeho zamrzání ani při nízkých teplotách. Odpadá nutnost čištění okapů na těžko přístupných a vysokých střechách.

2799811