Bylinky na balkoně se o své zavlažování postarají samy

Bylinky na balkoně se o své zavlažování postarají samy 1

Čerstvé bylinky jsou v létě neodmyslitelnou součástí talíře. Ba chutnají nám vlastně po celý rok. Kam však po pár lístečků bazalky, větvičku rozmarýnu nebo špetku tymiánu, pokud nemáte zahradu? Pokud bydlíte v bytě s balkonem či terasou, vyhráli jste. Bylinkové zákoutí se hravě vejde i do těch nejmenších balkónových prostor.

Bylinky mají široké využití jako koření či přísada do salátů, ale jsou vhodné i do nápojů, jako smoothie nebo koktejly. Připravíte z nich i vynikající čaje. Mnohé z těchto rostlin mají nenahraditelné léčivé účinky a hojně se využívají nejen v alternativní, ale dnes už i v moderní medicíně. Můžete je dokonce jen jednoduše vysušit a nechat, aby provoněly váš byt, dům či šatnu.

Voňavým a čerstvým bylinkám se daří v zahradě, na balkoně i přímo v kuchyni. Pro všechny nadšence pěstování máme dobrou zprávu: bylinky na balkoně si dokáže vypěstovat skutečně každý. Pokud je zasadíte do samozavlažovacích truhlíků, nemusíte si lámat hlavu ani s jejich poléváním a klidně můžete odjet na dovolenou. Rostlinky se o sebe postarají samy a vy si tak na balkoně jednoduše vytvoříte skutečný bylinkový ráj.

Nechte zavlažování na rostliny

Samozavlažovací systém se postará o to, že každá rostlina si vezme právě tolik vláhy, kolik potřebuje. Stačí ji jednoduše zasadit spolu s pěstitelským kontejnerem, ve kterém jste ji koupili, a plnicí šachtu dolít vodou a tekutým hnojivem.

„Před pěstováním bylinek doma se zamyslete nad volbou vhodného umístění a nad typem a velikostí truhlíku. Naši odborníci vám s výběrem ochotně pomohou,“ radí Daniel Brychta, odborník z oddělení Zahrada v síti projektových marketů Hornbach. O bylinky se dokonale postará například univerzální souprava all-in-one značky Lechuza s knotovým zavlažováním včetně ukazatele hladiny vody.

Šalvěj na slunce, mátu do stínu

Pěstitelům doporučujeme kupovat již předpěstované bylinky. Výpěstky bylinek je nejlepší koupit tam, kde se prodávají v dobré kondici a optimálně zalévané. Bylinky jako mateřídouška, šalvěj, oregano, rozmarýn či levandule a meduňka mají rády slunce. Stín zda polostín je vhodný pro mátu, šťovík, kerblík a libeček. Pokud je to možné, sbírejte je vždy těsně před použitím. Bylinky pěstované doma mají větší nároky než ty, které jsou vysazeny v záhonu.

Kvalitní výživa je důležitá

Stejně jako všechny rostliny i bylinky potřebují výživu. Na jejich pěstování proto pořiďte vhodný a kvalitní substrát s přídavkem rašeliny. Zemina pro doma pěstované bylinky by měla být dobře propustná a bohatší na živiny jako při rostlinách pěstovaných v záhonech. Dbát třeba i na kvalitní hnojiva. Tekuté hnojivo FloraSelf, které se dá přimíchat do zavlažovací vody, koupíte v prodejnách Hornbach, kde se na celý sortiment vztahuje navíc i záruka trvale nejnižších cen.