Jak pěstovat rakytník

Jak pěstovat rakytník 1

Rakytník v poslední době můžete vidět už opravdu úplně všude. Přidává se také do receptů, ve kterých byste ho jinak nečekali. Jeho zázračné účinky a to, že je plný vitamínů ho dává na vysoké příčky nejen u zahrádkářů, ale také u lidí, kteří se zdravě stravují a rádi své zdraví podporují přírodními antioxidanty .

Rakytník patří mezi dřeviny , které se začaly pěstovat v poměrně velké oblibě. V jeho bobulích je vysoký obsah vitaminu C a obsahuje také vzácný olej, jehož využití se pomalu stává velmi oblíbeným. Rakytníkový olej můžete použít ve stovkách receptů a přitom vám nezmění chuť žádného jídla. Pěstuje se ve tvaru stromu nebo keře. Je jen na vás, zda máte více místa pro širší keř nebo spíše pro vyšší strom, který je však užší.

Původ rakytníku je v písčitých dunách Severního moře, ale najít ho můžete i na horských svazích. Právě tyto dvě území vám samy napovídají o rozdílných pásmech a o tom, že rakytník můžete jednoduše pěstovat v různých podnebích či místech na světě. U nás na Slovensku se mu daří opravdu dobře.

Péče o rakytník

Rakytník patří mezi velmi odolné rostliny , které rychle rostou a zpevňují půdu. Právě proto je nejlepší místo pro něj takové, kde by vám sám mohl pomoci. Máte u domu nějaký kopec, který se stále sjíždí? Pár krov rakytníku by vám mohli jednoduše a velmi efektivně pomoci!

Ještě předtím však než ho začnete sázet, byste měli zjistit, do jaké výšky dokáže keř vyrůst. Nezaměňujte se nějakým tvrzením, že to je jen malý keř. Rakytník dokáže vyrůst až do výšky 2,5 – 4 metry , což je opravdu pozoruhodná výška. Má zeleno-stříbrné listy kopinatého tvaru a bobule může mít žluté, oranžové nebo červené barvy. Přežije iv těch nejdrsnějších podmínkách jako jsou velké teplá, suchá léta či mrazivé zimy.

Rakytník patří mezi dvoudomé rostliny , takže pokud ho kupujete, zapamatujte si poměr 1: 6, což znamená, že musíte vybrat jednu samčí a nejlépe šest samičích rostlinek.

Vhodné místo pro rakytník je asi každé místo ve vaše zahradě. Nevadí mu, pokud nebude mít přímé slunce a nevadí mu ani přesný opak. Můžete ho dát do nějakého koutu zahrady, které potřebujete konečně zaplnit, nebo ho dáte někde u zeď, který by mu mohl poskytnout dobrou oporu. S černou bezem se dobře nesnášejí, takže pokud máte doma i tu, vedle sebe je určitě nedávejte.

Výsadba

Jak sázet rakytník? Určitě chcete mít z tohoto kru i nějaké plody, které vám budou dávat zdraví na talíř. Sazenice vysazujte natěsno pokud chcete mít živý plot a keř, ze kterého plánujete brát plody potřebuje naopak hodně místa. Tomu nechte minimálně tři metry z každé strany, aby mohl dýchat a tím pádem se cítil lépe. Rakytník roste opravdu velmi rychle, takže už o pár týdnů můžete vidět první výsledky. První úrodu budete však sbírat přibližně po 3 letech.

Rakytník má velmi rád vlhkou a lehkou půdu, která je neustále prekyprovaná. Díky tomu, že ji budete kypřit, rakytník lépe pojme vodu. První rok ho ještě hnojte, ale na ty další je to už zbytečné, s tím si poradí sám rakytník.

Rakytník je velmi nenáročná rostlina, takže jediné co bude potřebovat je již zmíněné kypření a závlaha. Někdy ho můžete omladit řezem, ale ani s tím to nepřehánějte.