Zdraví se nám ochotně odvděčí, pokud se o něj dobře a pravidelně staráme

Zdraví se nám ochotně odvděčí, pokud se o něj dobře a pravidelně staráme 1

Zdravý životní styl je jistě sen nejednoho z nás. Žít zdravě je dnes moderní, jsou toho plné časopisy i internet. Život je však rychlý a ne vždy se podaří naskočit na zdravý styl na poprvé.

Žít zdravě je prosté i složité zároveň. Návody, jak se k tomu dopracovat, jsou na internetu, v časopisech i literatuře. Informací o zdravém životním stylu je více než dost, a tak je vcelku jednoduché vybrat si ten správný recept, návod a postup. Stačí jen chtít a začít. Nelehké to začíná být tehdy, když si nový způsob života máme osvojit a pokračovat v tom den co den. Neboť výsledky se nedostaví okamžitě. A to bývá problém.

Zdraví se nám odvděčí, pokud se o něj staráme. Dobrá životospráva, dostatek pohybu, hodnotná strava a kvalitní spánek, to vše organismus vnímá a reaguje pozitivně. Na sklonku starého roku si mnozí dávají předsevzetí, že po svátcích začnou pravidelně sportovat a starat se o své zdraví. Podstatné je v tomto odhodláni vytrvat.

Lidské tělo je složitý stroj, a tak by si každý měl zvolit takové fyzické aktivity, jaké mu vyhovují. Pokud má někdo převážně sedavé zaměstnání, důležité je vyvážit tuto jednostrannou zátěž vhodným pohybem či sportem. Myslet třeba i na sezení při práci a vybrat si tu správnou, co nejlepší židli.

Jak se dobře vyspat

Specifickou kapitolou je spánek. Spát bychom měli na kvalitním lůžku, abychom ráno vstávali opravdu svěží a odpočinula si i páteř. Odborníci radí udělat z výběru matrace akci , při které vyzkoušíme několik druhů s různou výškou, tvrdostí či podkladem, abychom našli ten nejvhodnější. Netřeba zapomenout ani na kvalitní polštář.

O tom, jak spíme, nerozhoduje však pouze lůžko, ale i prostředí. Ložnici třeba před spaním vyvětrat av zimě v ní přiměřeně ztlumit topení. V městech bývá problémem pouliční světlo, které v noci proniká do místnosti. Jsou lidé, které trápí nedostatek melatoninu, hormonu spouštějící noční cyklus regenerace organismu, a na spánek potřebují úplnou tmu. Spát proto třeba při zatažených žaluzií na okně.

Spánek je pro organismus důležitá práce

Poruchy spánku sužují na Slovensku podle lékařů polovinu obyvatel. Kdo ráno nevstane dostatečně odpočatý, ten tím trpí po celý den. Nejvydatnější spánek je před půlnocí, pak přechází do mělčí fáze a vzápětí je zase hluboký. Tak by to mělo být. Pravda, někdo spí tak čujne, že ho probudí i tiché kroky jiných lidí ačkoli na korkové podlaze .

Člověk prospí průměrně třetinu svého života. Spánek je důležitá fáze fungování organismu, proto bychom si malí lehat i přiměřeně unavení. Určitě není velmi rozumné dát si „šlofíka“ večer u televize, ačkoli je to vcelku běžné. Lépe je uklidnit si mysl čtením či jemně se unavit prací, na kterou přes den není kdy. Třeba i namontováním nábytkového kování , což je nenáročná činnost na uzavření rušného dne. I se pak lépe vyspíte, i budete doma za dobrého.