Správné čištění chladničky prodlouží její životnost

Správné čištění chladničky prodlouží její životnost 1

Když se naučíte správně čistit ledničku, nebude vám nepříjemně zapáchat a dokonce se prodlouží její životnost. Známe ty správné triky!

Chladnička a mrazák jsou opravdu nepostradatelné kuchyňské spotřebiče a zároveň jsou ve většině domácností i nejpoužívanější. Udržovat je v čistotě je velmi důležité pro zdraví a umožňuje to také jejich správné fungování a dlouhou životnost.

Pravidelné čištění

Chcete-li zabránit nepříjemným překvapením a zejména zápachu a plísním, je důležité kompletně vyčistit ledničku alespoň dvakrát za rok a samozřejmě alespoň povrchově ji vyčistit alespoň jednou měsíčně. Totéž platí i pro mrazničky, nezapomínejte, že musí být pravidelně rozmražené.

Krok za krokem

Všechno má svou posloupnost, začněte proto od vnějších povrchů: kovová část může být čištěna odmašťovačem nebo saponátem. Pokud však máte vestavnou chladničku, postupujte přesně podle doporučení výrobce pro čištění venkovního nábytku.

Jako první vyprázdněte chladničku, zahoďte všechny zkažené potraviny. Ostatní potraviny, které jste nevyhodili, oddělte av průběhu čištění, aby se zabránilo jejich změnám teploty co možná nejdéle, vložte do termo obalu.

Abyste zachytili vodu, která může vytékat ven během mytí, položte ručník do spodní části chladničky. Absorbuje vodu a nečistoty a vy nezpůsobíte povodeň. Uvnitř chladničky už ale čistící prostředky nepoužívejte, mohou totiž uvolňovat škodlivé látky. Chcete-li důkladně vyčistit police, stačí použít trochu teplé vody a přidat jedlou sodu nebo ocet.

TIP: Zvláštní pozornost věnujte těsnění, tam se nachází velmi mnoho nečistot: Dobře ho omyjte, vysušte a přidejte pár kapek oleje, aby zůstalo měkké.

Chladnička, co se čistí sama

V případě, že máte tzv. bezúdržbový chladničku s mrazničkou (systém no frost), není od věci čas od času z ní vyjmout všechny potraviny, vypnout ji, vybrat police, důkladně vyčistit drážky, přihrádky a umýt všechny boxy. Znovu můžete použít roztok octa ve vodě. Ocet odebere z chladničky všechny pachy a také ji dezinfikuje.

Nebo pokud přidáte i trochu sody, změkčuje vodu a lépe odstraníte nečistoty. Pokud i přes pravidelnému čištění máte stále pocit, že je ve vaší chladničce zápach, máme pro vás skvělý tip, nechte v lednici namočenou bavlnu s octem, pomůže to zabránit přítomnosti zápachů.

Správné místo

Nezapomeňte, že i to jako pokladete potraviny ve vaší chladničce, je velmi důležité. Jelikož zadní část chladničky je vlhká, proto jsou police přizpůsobeny tak, aby se potraviny této stěny nedotýkaly. Pokud nezabráníte kontaktu potravin se stěnou, rychle vám zplesniví. Pokud jste chladničku již dlouho nečistili, tak šup-šup, hned budete mít lepší pocit a také vaše lednička bude lépe vypadat i vonět.