Atributy pravé dřevěné podlahy

Atributy pravé dřevěné podlahy 1

Vzhled dřevěných podlah úspěšně imituje několik materiálů, ale vůni dřeva a povrch příjemný na dotek nikdy nepřekonají.

Běžné dřevěné krytiny se skládají z nášlapné a nosné vrstvy. Povrchovou část tvoří dýha hrubá dva až pět milimetrů. Nosnou vrstvou jsou dvě slepené a slisované dřevěné desky, jejichž vlákna směřují kolmo na sebe. Tím se při sesychání a vlhnutí minimalizuje pracování dřeva a parketa je stabilnější.

Obvykle je nášlapná vrstva z tvrdší kvalitnější dřeviny a nosné vrstvy z měkčí, většinou ze smrku. Říká se jim asymetrické. Ještě větší tvarovou stabilitu a pevnost vykazují takzvané symetrické parkety. Liší se spodní vrstvou, která je z dřeviny stejně tvrdé jako nášlapná vrstva. Proto jsou vhodnější alternativou pro podlahové topení. Počítat při nich však musíte s vyšší investicí.

Měli byste vědět

Pokud plánujete dřevěnou podlahu do silně zatěžované místnosti, případně pokud máte domácího mazlíčka, věnujte zvýšenou pozornost kvalitní povrchové úpravě. Vhodné jsou vysoce odolné laky nebo kartáčovaná podlaha s olejovou úpravou. Do kuchyně, kde je třeba počítat s rozsypání horkého oleje při vaření, zvažte volbu olejované povrchové úpravy.

Nezabrání tvorbě skvrn. V koupelně, kde je zvýšená vlhkost a podlaha přichází často do přímého kontaktu s vodou, jsou nejvhodnější parkety z termodřevo. Jsou tepelně upravovány po celé tloušťce nášlapné lamely, a tak odolnější proti vlhkosti, která zůstává na povrchu. U podlahového vytápění v kombinaci s plovoucí dřevěnou podlahou nezapomeňte na potřebné dilatační spáry. Pokud se chcete vyhnout dělení parket mezi jednotlivými místnostmi, parkety raději lepte.

Naopak, ve vlhkém prostředí je lepší ponechat plovoucí podlahu. Dřeviny buk a kanadský javor jsou náchylnější na změny teplot a vlhkosti, proto se jejich výběru vyhněte v koupelně a u podlahového topení. To platí i pro rustikální dekory s množstvím prasklin, spár a nestmelených uzlů. Mají trojnásobně více otevřených pórů oproti klasickým lakovaným podlahám, proto jsou náchylné na vysychání.

Rada

Abyste zachovali dřevěnou podlahu dlouho pěknou a zabránili její poškrábání, nalepte na nohy nábytku plstěné podložky. Pod pracovní židli s kolečky umístěte průhlednou ochrannou podložku z plastu.

Ideální kombinace k podlahovému topení jsou symetrické dubové parkety. Mají nejlepší tvarovou stabilitu a pevnost. Málokdo ví, že v třívrstvé skladbě dub – smrk – dub mohou dosahovat délky až 4 metry a šířku 50 centimetrů.