Housenky motýla Podkopáčika spirálového

Housenky motýla Podkopáčika spirálového 1

Přestože jsou poměrně malé, listy jsou pohmožděny kulatými a oválnými plochými doly, takže spirály jsou ve formě spirál.

Podkopáčik spirálový ( Leucoptera malifoliella , syn. Leucoptera scitella ), který na hostitelských rostlinách z takzvaných mínujúcich škůdců způsobuje největší škody, je rozšířen v Evropě, v Asii a v severní Africe. Největší škody byly zaznamenány v jižní Evropě.

Převládající škůdci jsou převážně ve  školkách ovocných stromů . Pokud se vyskytuje ve větších poměrech (více než 10 kusů na jednom listu jablka), poškozené listy jsou suché a  předčasně spadnou . Postupně dochází k  oslabení , protože plody těchto stromů jsou méně kvalitní a  horší pro skladování .

Ostatní příbuzní škůdci

V kategorii škůdců se zmíníme ovoce Lyonetia clerkella a lilie údolí ( Lithocolletis blancardella ).

Larvy ovoce humra tvoří koridorové doly s pásem tresky uprostřed. Stromy, které jsou napadány, se zdají být spálené z dálky.

 Charakteristickým projevem přítomnosti housenek ploskáčika jabloňového jsou hnědé elipsovité nebo kulaté miny na rubu listů. Hotové doly jsou mírně vnitřně odtaženy vlákny housenky, což způsobuje deformaci listů.

Pro larvy podkopáčika spirálovitého jsou naopak typické kulaté miny, přičemž uvnitř se nachází trus, který je uspořádán do kružnic nebo do tvaru spirály.

Životní cyklus spirálového podklíče

Podvodní spirála jako polyfágní druh umisťuje vejce zejména na listy domácího jablka , třešňového ptáka , hrušku a  jiných listnatých stromů.

Z hlediska SR se setkáváme  dvě až tři generace ročně. Doly první generace samopalového helikoptéra se obvykle po rozkvětu jablka rozmnožují. Poté, co larvy rostou, larvy vylézou z mínusu a zvlní v bílém kokonu na spodní straně listů nebo v trhlinách kůry. Obecně platí, že pouzepředpovídají kapuce, které jsou v bílých kokosu pod kůrou stromů nebo jiných úkrytů.

Generace larv příští generace běží od poloviny července do začátku září. Přední křídla škůdce jsou bledé s kovovým leskem. Na jejich konci mají žlutou krabici s třemi bílými skvrnami na přední hraně křídel. Na špičce křídel jsou čtyři černé proužky. Zadní křídla jsou také bledá a žebra. Hlava a hrudník jsou bledé, břicho je tmavé, antény jsou vláknité a jsou přibližně stejně dlouhé jako přední křídla. Barva vajíčka se během vývoje pohybuje od bledě žluté až žluté.

Ochrana stromů proti spirálové podsadě

Listy napadané první generací výkopu vrtulníků na mladých stromech v školkách a zahradách je třeba roztrhat a spálit.

Můžeme považovat přirozené nepřátele za larvy spirálních larv jako ptáků.

Pro chemickou ochranu, aby se zabránilo šíření šíření, mohou být povoleny následující přípravky z povolených přípravků na ochranu rostlin:

  • Calypso 480 SC (také v malém obalu – MB)
  • Decis EW 50 (také MB)
  • Decis Protech (také MB)
  • Delta EW 50
  • Dimilin 48 SC (také MB)
  • Karate Zeon 5 CS (také MB)
  • Lambda 50 CS
  • lambda
  • NeemAzal T / S (také v MB)
  • Spintor (také MB)
  • pouze v MB Calypso Al
  • pouze v MB Samurai

K boji proti tomuto škůdci je nutné zvolit datum opatření, aby bylo dosaženo maximálního počtu mladých lidí .

Nebezpečné oblasti výskytu spirálové cívky

Škodlivost podkopáčika spirálového je významná zejména v nejteplejších oblastech, tedy v okresech Dunajská Streda, Komárno a jih okresů Galanta, Šaľa a Nové Zámky. Menší škody lze očekávat na jihu sousedících okresů, kterými jsou Pezinok, Senec, Trnava, Levice a na východě Slovenska okres Třebíč.