Nepodceňujte výběr střešní krytiny. Pálená či betonová?

Nepodceňujte výběr střešní krytiny. Pálená či betonová? 1

Správná střešní krytina spolehlivě ochrání váš dům před srážkami i větrem, doladí výraz domu i okolí a ušetří starosti více generacím. Proto její výběr nepodceňte.

Nabídka krytin je široká z materiálové i tvarové stránky, o barvě nemluvě. V současnosti nejpoužívanější jsou pálené keramické a betonové tvarovky, které mohou být glazované nebo neglazované. Tak se na ně podívejme blíže. Výrobci obou krytin uvádějí velmi podobné vlastnosti. Obě jsou charakteristické vysokou odolností proti nepříznivým vlivům počasí , výbornou mrazuvzdorností, únosností, mechanickou pevností a také jsou vyrobeny z přírodních materiálů. Jsou nehořlavé, barevně stálé, mají dobré tepelné i zvukověizolační vlastnosti a dlouhou životnost, až do 100 let. Dá se tedy říci, že jsou na podobné kvalitativní úrovni. V čem tedy spočívá jejich rozdíl?

Hmotnost

Říká se, že betonové tvarovky jsou těžší než keramické, což není úplná pravda. Většinou jsou betonové tvarovky větší než keramické, proto mají jednotlivé kusy vyšší hmotnost. Když se však rozpočítá na čtvereční metr, obě se pohybují v rozmezí 40 až 50 kg. Výjimka je pálená bobrovka, která při dvojitém překrytí vyžaduje použití 36 až 40 ks / m2, proto dosahuje nejvyšší hmotnost, 65 až 70 kg / m2.

Tvar

Keramické krytiny se dají lépe a přesněji tvarovat, proto mají hlubší vodní zámky ve svislém i v příčném směru, čímž zajišťují výbornou vodotěsnost na podkladě bez nerovností. Jsou optimálně tam, kde se vyžaduje dokonalá přesnost. Betonové krytiny mají jen svislý vodní zámek, díky tomu se však s nimi při montáži lépe pracuje. Drážka jen v jednom směru umožňuje mírný posun a přizpůsobení podkladu s vůlí několika centimetrů, proto jsou vhodnější při rekonstrukci staršího krovu . Přesnost tvaru je při montáži důležitá. Normy připouštějí různé odchylky v rovnosti tašek v závislosti na materiálu, ze kterého jsou vyrobeny. Při pálených krytinách jsou přípustné odchylky do 7,5 milimetru a při betonových do 3,5 milimetru.

Cena

Obecně platí, že rozpočet na pálené tašky se pohybuje o 20 až 30 procent vyšší než při betonovém variantě. Finální částka se odvíjí i od složitosti střechy a potřebného množství doplňků, které mají zpravidla dvoj- až trojnásobnou cenu jako krytina.

Doplňky

V šířce nabídky, kvalitě a zejména přesnosti doplňků vede pálená krytina. Jsou zhotoveny ze stejné pálené keramiky nebo cenově náročnějšího hliníku. Betonová krytina používá doplňky z plastu . Pro střechu je nejvhodnější, když jsou střešní doplňky stejné značky jako střešní krytina. Proto si při výběru krytiny všímejte, jaký sortiment nabízí daný výrobce.