Nedostatek živin je jedním z faktorů, které způsobují fyziologické poruchy na pěstovaných rostlinách. Zde je přehled hlavních příznaků nedostatku minerálních látek v zelenině.
Nedostatek dusíku
První příznaky se projevují na nejstarších listech, které od špičky blednou, žloutnou a odumírají. Stonky a listy brukve mají červenofialový nádech. Rostliny rostou pomalu, jsou slabé. Stonek je tenká a tvrdá. Při velkém nedostatku může zežloutnout celá rostlina.
Nedostatek fosforu
Projevem je tenká a dřevitá stonek, malé a přitom výrazně tmavší listy než obvykle. Spodní část listů může mít rudou nádech. Násada květin je silně zredukována, opylení a zrání plodů zpomalené.
Nedostatek draslíku
V případě pokud rostlině chybí draslík, začínají dopisy od špičky odumírat a stáčet se vzhůru. Okrajové odumírání listů se šíří mezi zelenými žilkami do středu čepele. Zároveň listy postupně nabývají bronzovou nebo žlutohnědou barvu s hnědočervenými okraji. Slabé jsou i kořeny, stonek rostliny je tenká.
Nedostatek vápníku
Na zelí uvnitř hlávky zaznamenáte černé, často mírně vpadlé skvrny, na rajčatech vznikají zpočátku vodnaté, později hnědé až hnědočerné skvrny v místě prirastania plodů k stopce. Staré listy jsou mezi žilnatinou žluté, mladé listy zůstávají drobné a deformované. Na tykvovitých rostlinách se nedostatek vápníku projevuje zkracováním stonků mezi listy pod růstovými vrcholy. Listy jsou tmavé, drobné, od okrajů světlejší, pomalu žloutnou a svinují se směrem dolů. Někdy pozorovat odumírání vegetačních vrcholů.
Nedostatek železa
Při jeho nedostatku se listy zbarví žlutě. Nejdříve jen mezi žilami, pozdější žloutne celý list.
Nedostatek manganu
Fyziologické poruchy vidět nejprve na starších listech. Mezi žilkami zpočátku vznikají prosvětlené malé plošky pletiva, které postupně odumírá. Následně zůstává zelené jen pletivo kolem hlavních a vedlejších žilek.
Nedostatku zinku
Na mladých rostlinách zaznamenáte zkrácení internodií s růžicí nepřiměřeně úzkých listů, které jsou abnormální drobné. Rostliny mají zakrslý vzrůst v důsledku zpomalení vývinu kořenového systému.