Vypadá jako listnáč, ale je řazen k jehličnanům. Tváři se nenápadně, dužnatý obal semen však ví vyvolat alergickou reakci. Ginkgo biloba má také pozitivní účinky, které ocení hlavně kardiaci.
Jinan dvoulaločný alias ginkgo biloba je nádherný strom, který je známý pro své skvělé léčivé účinky. Je to jeden z nejstarších stromů na světě, jehož výskyt se datuje až do doby asi před 300 miliony let, má skvělou odolnost vůči přírodním živlům a klimatickým podmínkám. V přírodě byl považován za již vyhynulý, avšak nedávno byl nalezen i jeho přírodní výskyt.
Ginkgo dorůstá výšky až 30 ma šířky 9 m. Lze jej však pěstovat v různých variacích, ať už převislý, zakrnělý či s různě zbarvenými a tvarovanými listy, které jsou pro tento strom jedinečné. Zajímavostí je, že i když vzhledem působí jako listnatý strom, patří do jehličnanů. Díky vzhledu jeho listů je považován za přechodný typ mezi listnatými a jehličnatými stromy.
Využití v kuchyni
I přes zápachu zralých semen se využívají zvláště v tradiční japonské a čínské kuchyni. Důležité je však odstranit celý dužnatý obal semen, protože v tom jsou obsaženy organické kyseliny, které mohou na pokožce způsobit alergickou reakci. Po oloupání se semena umyjí slanou vodou a opraží.
Jak si ginkgo vypěstovat doma
Na pěstování je to nenáročná rostlina, které se daří v podstatě všude, je imunní proti chorobám i škůdcům a dokonce jí nevadí ani znečištěný vzduch velkoměst a půda chudá na živiny. Nejlépe se jí však daří v propustné, sušší jílovité půdě, s mírně kyselým pH, na stanovisku, na kterém bude chráněna před větrem. Dávejte však pozor na samičí stromy, ty mohou způsobit nepříjemnosti svým zápachem.
Pěstování ze semen
Pokud se rozhodnete pro pěstování ze semínek, počítejte s tím, že to nebude až taková hračka. Semena můžete nasbírat v listopadu ze stromu, který je umístěn při dalším ginkgu opačného pohlaví. Semena skladujte při teplotě asi 5 ° C. Přibližně v březnu můžete začít s výsevem do propustného substrátu, důležité je udržovat substrát neustále vlhký. Klíčení by mělo proběhnout asi za 1 měsíc.
Jelikož kořeny rostou poměrně rychle, sazeničky co nejdříve přesaďte do květináče se zahradním substrátem, do kterého přimíchejte písek a umístěte je na dostatečně slunné místo, přitom však dávejte pozor na přímé slunce. Na konečné stanovisko, kde bude mít dostatek místa a slunce, ho vysazujte až na podzim.
Pěstování ze sazeniček
Při pěstování ze sazenic se výsadba provádí na jaře, protože to není náročná rostlinka, postačí její občasná zálivka. Je to strom, který roste dost pomalu, v průměru je to kolem 30 cm za rok. Plody se začínají objevovat až v 35 letech stromu.
Kdy sklízet
Listy sbírejte od jara do léta.
Jak správně skladovat
Listy lze usušit, jsou pak bohaté na flavonoidy, ginkgolidy, mastné kyseliny, vitamín C, organické kyseliny, steroidní sloučeniny a spoustu dalších.
Léčivé účinky
Využití této bylinky je ve zdravotnictví poměrně široké. Extrakt z listů rozšiřuje cévy, čímž nám zajistí dobrý krevní oběh a nervový systém, používá se jako prevence proti infarktu myokardu, náhlým mozkovým příhodám, otokem mozku a podobně. Při poruchách paměti, hluchotě, která je způsobena nedostatkem prokrvení sluchových nervů, chronické závratě a pískání v uších atd. jsou v lékárnách dostupné léky z jinanu dvoulaločného. Dá se také použít krátce povařený odvar nebo tinktura. V Číně v tradiční medicíně je využíván například na zažívací potíže, omrzliny, astma, senilitu a kašel.