Koupelna v zimní zahradě

Koupelna v zimní zahradě 1

Zdá se vám už spojení koupelny s ložnicí jako odvážný nápad? A co řeknete na koupelnu v zimní zahradě? Množství zeleně, nádherný výhled vytvářejí ideální podmínky pro relax.

Odvážnému štěstí přeje

Přítomnost zeleně v koupelně umocňuje příjemný pocit. I proto je zimní zahrada plná rostlin skvělým prostředím pro umístění vany nebo vířivky. Mnoho druhů rostlin výtečně prospívá při vysoké vzdušné vlhkosti, zejména ty ze subtropů, a umístěním vodního prvku do zahrady ji snadno zabezpečíte.

Vytápěná nebo ne?

S umístěním vany do zimní zahrady třeba uvažovat při jejím plánování. Je to z důvodu vyřešení přívodu vody a odpadů. Pokud máte vytápěnou zahradu, koupel si můžete dopřát i v zimních měsících. Většina rostlin v zimním období prochází vegetačním klidem a kolísání teplot a vlhkosti jim nevyhovuje, zohledněte proto jejich nároky na pěstování.

Osvědčené rostliny do zimní zahrady

Zimní zahrada poskytne rostlinám dostatek světla. Rostou rovnoměrně, neboť světlo se k nim dostane ze všech stran. Výběr rostlin podmiňuje zejména teplota.
Do celoročně vytápěné zahrady, kde se teplota pohybuje od 15 – 25 ° C můžete umístit rostliny, které pocházejí z tropů – citrusy, různé druhy palem, ibišky, cykasy, kapradiny, antúrie, fíkovníky, šeflery …
V temperované zahradě může teplota v zimě klesnout na 5 ° C av létě vystoupit až na 35 ° C. Poskytne útočiště rostlinám, které dobře snášejí střídání teplot, například jasmín, citrusy, strelície.
V nevytápěné zahradě však v zimě může zimě klesnout teplota pod bod mrazu a většinou slouží k přezimování rostlin. Umístit v ní můžete například myrty, aukuby, rozmarýny, cypřiše, břečťan, fuchsie, ale i některé druhy palem.

Jak vytvořit soukromí

V koupelně je důležité soukromí. Pokud zimní zahrada sousedí se sousedovým pozemkem, musíte si zajistit soukromí. Na okna v blízkosti vany umístěte žaluzie nebo rolety, na sklo můžete nalepit neprůhlednou fólii. Dražší možností je speciální sklo, které zvenku vypadá jako zrcadlo. Částečné soukromí vám může poskytnout i hustá zeleň vzrostlých nebo popínavých rostlin.

Koupelna s maxi prosklením

Vodní potěšení v obklopení zeleně si můžete dopřát i bez zimní zahrady. Koupelna v domě může plynule přecházet do zahrady nebo atria a plynulý přechod z ní zabezpečí skleněná stěna. Výhodou tohoto řešení oproti zimní zahradě je bezproblémové vedení instalací a možnost plnohodnotného využívání koupelny.

I pod širým nebem …

Pro odvážnější existuje další možnost – koupelna pod širým nebem. Žádaným artiklem nejsou jen vířivky, ale i venkovní vany a sprchy. Plnohodnotnou koupelnu přímo v zahradě získáte umístěním sprchového setu Totem FO2000. Obsahuje nejen sprchovou hlavici a vaničku s protiskluzovou úpravou, ale i malé umyvadlo, zrcadlo, držák na ručníky a několik praktických poliček.