Povybírejte záhonové cibulky. Budou v lepší kondici!

Povybírejte záhonové cibulky. Budou v lepší kondici! 1

Záhonové hyacinty a většina hybridů tulipánů se v létě musí vybrat a vysušit. Jen tak zajistíte vynikající kondici cibulí i na podzim při opětovném vysazení. Poradíme vám jak na to.

Vybírání

Narcisy se lépe daří, když je každých několik let vyberete. Zabráníte tak jejich přehuštění a slabšímu kvetení.

Když listy definitivně uschnou, opatrně vyjměte cibule vidlemi, které zapíchnete v dostatečné vzdálenosti, abyste nepoškodili cibule.

Sušení

Odstraňte co nejvíce půdy a rozložte cibule na tácku nebo v mělké bedýnce vystlané novinami. Když jsou cibule proschlé a mají zkroucené kořeny a jakoby papírovou slupku, kořeny zastřihněte a veškerou volnou slupku odstraňte.

Uskladnění

Zdravé cibule uskladněte v papírových sáčcích nebo krabicích na chladném suchém místě. Zlikvidujte všechny poškozené, měkké nebo bezbarvé cibule stejně jako velmi malé, mladé cibulky.

Dělení

Mnohé druhy narcisů mají několikanásobné „nosy“. Jsou to malé vedlejší cibulky, které vyrůstají na boku rodičovské cibule. Můžete je nechat na místě, nebo opatrně odstranit a uskladnit do podzimu, kdy je můžete vysadit do řádků na rezervním záhoně. Nechte je dorůst do velikosti, v níž jsou schopny kvést.