Jak si vybrat dobrou matraci

Jak si vybrat dobrou matraci 1

Vyskočit ráno zpostele svěží, plní fyzické a duševní energie vyžaduje naplnit dva předpoklady. Najít si dostatek času na spánek a dopřát si jej na dobrém matraci.

S první podmínkou vám pomoci nedokážeme. Nabízíme však pár rad, jak si vybrat správnou matraci. Při rozhodování upřete pozornost zejména na tvrdost a materiál matrace a jeho vhodnou kombinaci s roštem.

Tvrdost dle hmotnosti

Klidný spánek zaručí ideální tvrdost matrace. Nedejte se ovlivnit starým matrací, na který jste byli zvyklí. Po jak tvrdém matraci třeba sáhnout, napoví tělesná hmotnost. Lidé s vyšší hmotností mají volit tvrdší matrace.

 Pro nižší hmotnostní kategorie jsou určeny měkčí matrace. Nosnost matrace je přímo úměrná výšce jádra. Zpravidla platí, čím je vyšší jádro, tím je vyšší i nosnost. Vliv na tvrdost matrace má i způsob spaní. Pokud většinu noci prospíte na zádech nebo břiše, preferujte tvrdší matraci.

Naopak na spánek na boku je vhodnější měkčí matrace. Při koupi si matraci vyzkoušejte. Ohled berte i na věk. Děti potřebují na zdravý růst pevnější matraci se střední tvrdostí. Pro starší ročníky jsou vhodnější měkčí a elastičtější matrace.

Materiálová pestrost

Při koupi matrace je dobrá rada odborníka nad zlato. V rozsáhlé nabídce materiálových provedení a jejich kombinací je často náročné zorientovat se, natož zvolit ten nejoptimálnější model. Matrace ze studené pěny mají vynikající prodyšnost a omezují nadměrné pocení.

Správnou oporu těla poskytne kombinace pěn různých tuhostí. Studená pěna tvoří ideální pár s viskózou-elastickou pěnou. S tou se můžete setkat i pod názvem paměťová či líná pěna. Viskóza-elastická mění tvrdost v závislosti na teplotě.

Při kontaktu s tělesným teplem se pružně přizpůsobuje anatomii těla a udržuje tělo v optimální poloze. Výsledkem je snížená potřeba obracení se, což přispívá ke klidnému spánku. Matrace z paměťové pěny zmírňuje bolesti zad a pozitivně ovlivňuje krevní oběh, čímž zabraňuje vzniku proleženin.

Matrace z biopěna vyměnili ropné suroviny za přírodní oleje. Olej z skočce odpuzuje roztoče a mikroby, čímž dělá z matrace z biopěna vhodného partnera pro alergiky. Latexové matrace, vyrobené ze směsi přírodního a umělého kaučuku, mají vysokou měkkost, pružnost a životnost.

Gelové matrace plní masážní funkci. Uvolňují svalstvo vloženými gelovými segmenty. Relaxaci svalstva také napomáhá bodově rozdílná tuhost ložné plochy. Matrace s taštičkovou pružinou jsou špičkou mezi pružinovými matracemi.

Každá pružina je samostatně uložena v ochranné tašce. Čím větší počet pružin matrace obsahuje, tím optimálnější kopíruje tělo. Matrace s Bonell pružinou mají vysokou pevnost. Díky vzdušnému jádru si uchovávají suchou klima, což umožňuje jejich využití i při méně odvětraných podkladech se zachováním vysoké antialergické ochrany.

Velkou či dvě malé?

Řešíte dilema, zda dát na manželskou postel jednu velkou, nebo dvě standardní matrace? Za zvážení stojí zodpovědět si několik otázek: Mají oba uživatelé stejnou hmotnost? Pokud ne, jeden z nich při společném matraci bude zkrácen o komfort při spánku.

To platí iv případě, pokud jeden z páru mívá neklidný spánek. Na velkém matraci se pohyby přenášejí více než na dvou. Navíc je spojen matrace těžký, takže při jeho otáčení se pořádně naděláte. A otáčet matraci se doporučuje jednou za měsíc.

Snímatelný potah z velkého matrace nevyperete v pračce a nemusíte vyprat ani v čistírně. Nezbude vám nic jiného, ​​než prát potah ručně. Oddělené matrace jsou nutností i při polohovatelných roštech. Proti dvěma matracím stojí obava z předělení uprostřed postele. Správný rozměr matrací a společná plachta tento handicap však eliminují na minimum.

Všimněte si i potahu

Vhodný potah na matraci je z prodyšného materiálu, který zajistí optimální cirkulaci vzduchu. Obohacení o různé rostlinné extrakty dodává potahu přívlastky jako antialergický, antibakteriální, odpuzující hmyz či prach.

Praktický je snímatelný potah, který můžete vyprat. Pokud plánujete potah právě doma v pračce, volte takový, který se po odzipsovaní rozdělí na dvě části. V opačném případě se vám může stát, že celý potah do pračky nedostanete.

Jaký rošt?

Současně s výběrem matrace myslete i na rošt. Pouze jejich vzájemná souhra vám zaručí klidný spánek. Rošty z pružných lamel si rozumí s pěnovými matracemi. Na pružinovém matraci uloženém na lamelu roštu byste se dobře nevyspali, odnést by si to mohla i páteř.

K pružinovou matrací patří pevné laťové rošty. Na takový rošt můžete dát i pěnová matrace, musí však mít potřebnou tloušťku k zajištění dostatečného pružení. Mějte však na zřeteli, že spojením pevného roštu a pěnového matrace bude matrace tvrdší.

Na pružinová matrace zapomeňte, pokud chcete polohovatelný rošt. Ten je dobrý společník, pokud postel nevyužíváte jen na spaní, ale v ní rádi díváte televizi či čtete knihu. Pohodlnější řešení polohování roštu je elektrické ovládání, ruční by vás mohlo časem obtěžovat.

Matrace se má vybírat podle kvality, ne podle ceny. Faktem však je, že kvalita roste úměrně s cenou matrace. Proto při matracích z viskózy-elastických pěn nebo biopien počítejte s vyššími výdaji, než při matracích ze studených pěn.