Zelenina ve skleníku

Zelenina ve skleníku 1

Víte, na co si dát při pěstování zeleniny ve skleníku či ve fóliovníku pozor, aby vaše práce nevyšla nazmar?

1. Více druhů pod jednou střechou

Ve skleníku není optimálně pěstovat najednou všechnu oblíbenou zeleninu. Každý druh potřebuje odlišné podmínky. Zatímco okurky jsou náročnější na vzdušnou vlhkost, pro rajčata nebo papriku je to příliš mnoho. Pokud se však takovému pěstování nemůžete vyhnout, papriku vysaďte nejblíže ke dveřím, rajčata o něco dál a okurky zcela dozadu.

2. Mnoho rostlin na malém prostoru

Ve snaze získat více úrodu zahrádkáři často sázejí sazenice příliš hustě nebo zanedbají jednocení. Každý zeleninový druh potřebuje na zdravý růst určitý prostor, který je základním předpokladem pro pěstování kvalitní úrody.

3. Nesprávné zalévání

Efektivní zálivce pomůže lehká okopávky, kterou půdu prokypříte a zabráníte tak stékání vody po povrchu. Doporučujeme zalévat přímo ke kořenům, aby se voda nedostala na listy.

4. Praskající plody

Praskání rajčat ve skleníku si zahrádkář způsobí sám nadměrnou a nerovnoměrnou závlahou. A přestože prasklina při konzumaci prakticky nevadí, problémem je sekundární napadení plodu chorobami.

5. Nedostatek vápníku

Bez přihnojení toho ve skleníku hodně nedopestujete. Problémem bývá nedostatek vápníku, který může způsobit přehnojení dusíkem nebo draslíkem. Papriky a rajčata tak trpí hnilobou špiček plodů.

6. Postupné přihnojování

Ve skleníku je vhodnější rostliny přihnojovat během růstu, než jednorázově dodat velké množství organické hmoty. Pozor však na dusík, který podporuje růst zelených částí na úkor tvorby květů a plodů.

7. Spálené listy

Nesprávná aplikace listového hnojiva je častou příčinou spálení rostlin. Hnojte navečer nebo když je zataženo. Vždy dodržte doporučenou koncentraci roztoku.

8. Málo květů

Malou násadu květů může způsobit hustý spon, příliš vysoká nebo naopak nízká teplota ve skleníku. Také pro samosprašné druhy je důležité alespoň minimální proudění vzduchu v době květu, aby se pyl bez problémů přenesl na blíží. Na takový účel je nejvhodnější větrat v dopoledních hodinách.

9. Svinuté listy

Bojujete se svinování listů rajčat? Chyba je v příliš vysoké teplotě a v nízké vzdušné vlhkosti. Pravidelně a dostatečně větrejte a rostliny stíňte.

10. Opadávající plody

Papriky a okurky při extrémně vysokých teplotách a nízké vzdušné vlhkosti shazují mladé plody a květy. Stejně tomu předejdete správným větráním a stíněním. Shazování květů však může být i přirozenou regulací nadměrné násady či následek nedostatečného opylení.