Kvalita bydlení závisí i na pozemku

Kvalita bydlení závisí i na pozemku 1

Stavba vlastního rodinného domu je snem mnoha lidí, ale naplnit ho je stále náročnější. A to nejen pro finance, ale i pro nedostatek vhodných pozemků.

Stejně jako kvalitní projekt je důležitým předpokladem pro pěkné bydlení i dobrý pozemek v příjemné lokalitě. Najít tu správnou stavební parcelu dnes vůbec není jednoduché, a zejména ve městech je jejich počet velmi omezený.

V příměstských lokalitách, které jsou určeny na výstavu rodinných domů, je zase problémem vysoká hustota zástavby způsobená zejména nepřiměřenou zastavěnosti pozemků. Stavebníci, kteří si chtějí postavit prostorný rodinný dům, se snaží ze svého pozemku vytěžit maximum, na úkor zelených ploch a zahrady. Výsledkem je nižší míra soukromí, kterou se snaží nahradit oplocením vysokými zdmi. Výhody bydlení v rodinném domě se tím vlastně vytrácejí.

Než samostatně stojící rodinné domy je v takových podmínkách vhodnější řadová zástavba, při níž je možné lépe využít pozemek. Volná – nezastavěná plocha tak není roztroušená po obvodu domu, ale spojena do dvora či atria, které je možné zlepšit zelení a využívat na příjemné trávení volného času.

Oproti individuálnímu rodinnému domu je nespornou výhodou řadového domu i to, že si člověk takový dům kupuje jako kompletní produkt, podobně jako je tomu v případě bytu. Nemusí se zabývat vyřizováním přípojek na infrastrukturu, výběrem stavebních materiálů ani stavebním dozorem, to vše za něj udělá developer.

Navzdory výhodám řadových rodinných domů je stále pro většinu lidí ideálem samostatně stojící dům. Jaký pozemek je pro tento účel nejvýhodnější? „Nejlépe se prodávají pozemky s výměrou 5 až 6 arů, protože jejich cena je akceptovatelná. Pokud má takový pozemek i dobré regulativy, tedy umožňuje relativně vysokou zastavěnost a možnost stavět do dvou podlaží, je to v kombinaci s dobrou lokalitou trefa do černého, ​​“uvádí Josef Šimek z projektu Záhorské sady.

No hned dodává: „Nabídka stavebních pozemků pro individuální rodinné domy je malá a najít takový, který splňuje všechny požadavky klienta, je opravdu velký problém. Často musí klient dělat kompromisy. Zejména v Bratislavě je obrovský problém sehnat kvalitní pozemek s dobrým přístupem, aniž by měl nějaké tíhy, problémy s přípojkami nebo aby nebyl omezen územním plánem. “

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout výše zmíněným problémům, je koupě pozemku od developera, který už pro pozemky v dané oblasti zajistil všechny úřední náležitosti a vybudoval kompletní infrastrukturu. Samozřejmostí jsou pak i přístupové cesty a chodníky, společné prostory vybavené mobiliářem pro relax velkých i malých obyvatel, spolu s profesionální řešenou zelení.

Developerské projekty se již nyní vyznačují velkou komplexností – dbají na kvalitní urbanistické řešení a funkční využití společných prostor. Jsou tak zárukou dlouhodobě vysokého standardu bydlení.

Samostatnou kapitolou jsou pak náročnější klienti, kteří požadují dobrou lokalitu a zároveň větší pozemky. Tito klienti očekávají i vyšší standard servisu a služeb. Z toho důvodu obvykle jde o uzavřené komunity s vlastní zprávou, jako je to například v lokalitě Záhorské sadů. Pro tuto oblast jsou navíc přesně stanoveny regulativy, které předepisují odstupy od sousedních pozemků a relativně nízké procento zastavitelnosti pozemků. Nadstandardní výměry pozemků jsou přitom zárukou, že stavebník může na své parcele postavit dům přesně podle svých představ a zůstane mu dostatek prostoru i pro zahradu.