Objevte koberce 21. století

Objevte koberce 21. století 1

Už od dávných dob lidé s oblibou kladli koberce na zem pro měkkost, krásu, útulnost a hřejivý pocit pod nohama. I v 21. století se tyto vlastnosti uplatní v každém interiéru.

Při výběru koberce by mělo být hlavním atributem jeho umístění. Ne všude se hodí stejné materiály. Po umělých sáhněte na místech jako předsíň, případně kuchyň a dětský pokoj. Polyamid, polypropylen a polyester tvoří velmi odolné koberce s lehkým čištěním, odolnější proti roztočům a v jejich prospěch hraje i nižší cena. Do obývacího pokoje a ložnice je lepší osadit koberec z přírodních vláken.

Výborný je kokos i sisal s širokou škálou barev. Zajímavou volbou je mořská tráva a favorizovaný vlna. Koberec z ní působí luxusně, je praktický, teplý, příjemný na dotek i chození. Právem patří mezi nejoblíbenější přírodní materiály. Vlna není náročná na údržbu, dobře se čistí a životností umí překonat i umělé tkaniny. Na přírodních vláknech oceníte, že dýchají. Vytvářejí příjemnější klima v místnosti tím, že dokáží absorbovat vlhkost a v suchém období ji předávají.

 Správný výběr

Před koupí se každý nejprve orientuje podle ceny. Ta často informuje o druhu použitého vlákna. Syntetika bývá levnější, ale rozhoduje i konstrukce vlasu. Cenově vyšší hladina oproti kobercové smyčce patří střiženému vlasu. Vždy si zjistěte, do jakého prostředí se koberec hodí a jakou zátěž snese.

Rovněž si ověřte, zda na koberci může být použita židle na kolečkách, jak ho třeba čistit, a jeho vhodnost pro podlahové vytápění. Důležitá je i podkladová vrstva a odolnost proti oděru. Vyplatí se znát povrchovou hmotnost vlasu. Čím je hodnota vyšší, tím lépe koberec vypadá a získáte pocit vyššího pohodlí při chůzi. Ptejte se také na rozšířené užitné vlastnosti koberců, zda jsou antistatické, nešpinivé a při vlněných kobercích protimolové.

Moderní technologie

Nová generace uživatelů celoplošných koberců vyžaduje i moderní přístup. Ten představují koberce z mikrovláken, které jsou odolné proti nasáknutí i proti špíně. Navíc nepropustí do sebe ani prachové částice, a tak jejich vysajete pěkně z povrchu skoro tak dobře, jak na plovoucí podlaze.

Přitom neztrácejí výhody koberce a jsou přijatelné i pro ty, kteří mají panický strach s hromadění prachu mezi vlákny. Takovým kobercem nevadí ani rozlité víno, stačí je otřít hadříkem.

Jak s alergií?

Koberce se staly nechtěným společníkem v souvislosti s nárůstem alergií. Nejnovější výzkumy však ukazují, že alergikům může koberec právě pomoci. Vícerozměrná struktura vlasu zachycuje jemné částečky alergenů i výměšky roztočů v sobě až do vysávání.

Na hladkých površích je koncentrace prachu v místnosti mnohem vyšší. S výkonnějšími vysavači se i alergikům při celoplošných koberců může dýchat lépe, než když chodí po laminátu. Dobrou volbou pro alergiky jsou syntetické koberce, zvláště pokud je rozvinutá alergie na některou z přírodních složek.

Správné čištění

Závisí od něj nejen vizáž, ale i životnost. V první řadě je třeba řídit se doporučením výrobců. Zadruhé praktickými zkušenostmi. Při nedostatečné údržbě je třeba radikálnější čištění, což má neblahý vliv na vlas. Na kobercích se doporučuje použít při vysávání hladké násady a tapetovat jen kvalitními stroji, které vodu okamžitě vysávají. Kartáčem a houbou koberec více poškodíte, než vyčistíte.

Důležité uchycení

Nepodceňujte odborné položení. V minulosti se koberce často kladli bez uchycení, zatížené pouze nábytkem. To snižuje životnost dvoj- až trojnásobně. Podlepený koberec se nemačká, neklouže, nedeformuje, lépe odolává například kolečkům židle a nábytku. Moderním prvkem je osazení soklů, které jsou nejen pěkné, ale zabrání narážení vysavače do zdi.

Nejlepší formou na uchycení celoplošného koberce je anglické natahování. Koberec se napíná na podložku s tloušťkou 5 až 11 milimetrů. Uchycuje se pomocí nastřelovací destičky a lepidla. Takové položení je pevné, koberec získá dokonalou měkkost, bezpečnost a z důvodu lepší stability se tento způsob uchycení hodí nejen do místnosti, ale i na schody.

Kobercové čtverce

Jsou zajímavou alternativou k celoplošným kobercem. Oproti klasice mají několik výhod. Jednoduše se pokládají, výběr je z obrovského množství barev a vzorů. Možná si zvolit kombinace podle fantazie a estetiky. Kobercové čtverce mají i nezaměnitelnou funkční výhodu, kterou je možná oprava nebo výměna poškozeného segmentu. Při fleku z vína nebo přepáleném kousku není nutné měnit celý koberec.

Pozor na vlas

Čím vyšší vlas koberce, tím nižší je jeho životnost a těžší údržba. Vysoký vlas působí noblesně, ale jen pár let, než se vlákna nezlámou a nezašpiní. Problematický je i tehdy, pokud chcete nechat koberec v péči robotického vysavače. Většina z nich si neporadí s vlasem nad 1 cm ai ty výkonnější většinou končí u třícentimetrové výzvě.

vorwerk_safira