Velký návrat zapomenutého materiálu: Víte co je terrazzo?

Velký návrat zapomenutého materiálu: Víte co je terrazzo? 1

Trendy se vracejí. A nejen v módě.

Vrátili se tapety , vrátil se ratan  a vrací se i mnoho jiného. Dnes vám připomeneme materiál, který byl kdysi součástí mnoha domovů, ale pomalu se vytratil a dnes nastal den jeho triumfálního návratu. Designéři se jdou zbláznit.

Tvrdý a nepoddajný materiál ze 70. let je cement míchaný s maramorom, kamenem, žulou nebo skleněnou drtí. Působivé spojení křehkého v kontrastu s mimořádně pevným materiálem dnes v interiérech i exteriérech znovu nachází své místo. I přes luxusnímu, modernímu vzhledu, historie tohoto zajímavého povrchu začala už pořádně daleko, protože jeho kousky nalezené archeology se datují již do období 9000 let před naším letopočtem.

Zdánlivě přepychový materiál se do našich domovů nakonec dostal velmi prostým způsobem. Italští dělníci potřebovali levný způsob, kterým vytvoří podlahy teras kolem svých domů a jednoduše smíchaly rozbitý mramor spolu se zbytky cementu. A vznikl materiál zvaný terrazzo. Nespočet kombinací barev použitých materiálů v této povrchové úpravě zajišťuje mnoho možností pro designéry, popustit uzdu své originalitě.