10 zajímavostí o berušce

10 zajímavostí o berušce 1

Známé, krásné a užitečné berušky. Jen v Evropě žije téměř sto druhů těchto neobyčejně variabilních dravců. Jednou z nejznámějších je beruška sedmitečné, která má na svých krovkách sedm teček. Víte, kolik zvláštnosti však ukrývá život berušky?

Beruška, beruška, jaké bude počasí? „Kdo by neznal tuto otázku, kterou jsme si jako děti dávali, když jsme si berušku dali na konec prstu. Počasí nám však nepředpověděla, zato si můžete být jisti, že tam kde se vyskytuje, mšice nenajdete. Čím více tohoto užitečného hmyzu žije ve vaší zahradě, tím více vajíček naklade vedle mšic. Z nich se později vylíhnou larvy, které si na nich také pochutnají. Dospělá beruška denně zkonzumuje až obdivuhodných 50 mšic. Právě z tohoto důvodu patří z biologické ochrany mezi nejúčinnějších ochránců rostlin a v zahradách jsou vítanými hosty.

Co jste o berušce nevěděli:

1 Slunéčko sedmitečné (Coccinella septempunctata) a slunéčko dvojtečné (Addalia bipunctata) jsou stejně rozšířené a časté v přírodě. Rozlišují se od sebe velikostí a počtem teček na krovkách.

 2 Beruška při náznaku nebezpečí nebo vyrušení padá na zem a dělá se mrtvou. Při dotyku a manipulaci vylučuje žlutou tekutinu obsahující jedovaté alkaloidy, čímž se chrání před nepřáteli.

3 Zatímco beruška ukončí svůj vývin sežere zhruba 600 mšic, během celého života je jejich 5 000. neživých se všemi druhy, například mšice druhu Aphis sambuci i je pro ni smrtelně jedovatá.

4 Na jaře kladou samičky až 400 vajíček na spodní stranu listů nebo do štěrbin. Asi po týdnu se z nich líhnou modrošedé larvy se žlutými skvrnami. Jsou dravé a živí se výlučně mšicemi.

5 Berušky procházejí čtyřmi růstovými obdobími. V průběhu roku se vyvinou dvě generace, přičemž celý vývin trvá 30 až 60 dní.

6 K rychlému zvýšení počtu slunéček dochází tehdy, když dojde k přemnožení mšic na rostlinách.

7 Kukly berušky se podobají larvám mandelinky. Odlišují se však tím, že nemají nohy, jsou přichyceny na listu a nepohybují se. Proto pozor, abyste si je nespletli a neničili jste svých pomocníků!

8 Nacházejí se na rostlinách, stromech, keřích. berušky zimují pod kameny nebo v budovách. Probouzejí se v prvních teplých jarních dnech.

9 Květy je sice do zahrady nenalakujete, ale pokud jim necháte v zimě pod křovím troše spadaného listí, vytvoříte jim dokonalé zimoviště. Podobně poslouží i vytvořen úkryt. Pokud zimu přežijí dobře, budete mít již na jaře spojenců v boji proti mšicím.

10 Po čase, kdy berušky nemají co žrát, odcházejí na místa s výskytem mšic, stahují se za potravou, například i do sousedovy zahrady.

EKOtip: Beruška jako BIOprotekce

Berušky na biologickou ochranu se kupují a dovážejí až z Německa. „Výrobce“ zasílá v balení přibližně 150 kusů oranžových vajíček. Do záhonů jejich rozmísťujte od poloviny května, kdy denní teplota neklesne pod 15 ° C. V klimatizovaných sklenících jejich nasazujte celoročně. Vajíčka umístěte v zahradě nebo na terase, na místech chráněných před větrem. Druh rostliny není důležitý. Zvolte jim správné místo s množstvím potravy – mšic. Večer nebo ráno hned po doručení vajíček je umístěte na kousek fólie, kterou skřipcem připevníte do středu rostliny tak, aby listy zastiňovali vajíčka. Z vajíček se po 4 až 5 dnech při teplotě 15 až 20 ° C vylíhnou larvy, které po 2 až 3 týdnech likvidují nejvíce mšic. Pak se na jeden týden zakuklí, vytvoří kulaté kukly, z nichž se vylíhnou dospělé brouky, které také žerou mšice, ale už méně. Pokud mšice neustoupili, po 3 týdnech můžete aplikaci slunéček znovu zopakovat. Jako u všech bioprípravkov, změny nejsou viditelné ihned, ale až po nějakém čase. Po aplikaci slunéček můžete rostliny znovu stříkat chemií, ale ne insekticidy, ty můžete použít až po 6 týdnech.