Využíváte společnou zahrádku?

Využíváte společnou zahrádku? 1

Máte při bytě či kanceláři pouze malou zanedbanou zahrádku, kterou nikdo nevyužívá? Věnujte jí pozornost a vytvořte si místo na příjemný relax během dne.

Malé dvorku mezi domy se často nevyužívají, neboť mají společných majitelů a ti se neumějí dohodnout na společné realizaci a případné údržbě prostoru. Přitom stačí málo a tyto kouzelné místa mohou opět dýchat životem.

Zakryjte staré zdi

Pokud je problémem stará a nevzhledná omítka, vysaďte popínavé rostliny, které ji zakrátko spolehlivě zakryjí, ochrání zeď před přehříváním a vám zpříjemní pohled na nepěknou stěnu.

Jednoduchá skladba rostlin

Na zpříjemnění pobytu nepotřebujete záhon plný rôznrodých trvalek a letniček. Vyberte dva tři druhy odolných rostlin a ty střídejte ve výsadbě. Jednodruhvé výsadby se hodí k moderním i klasickým domem. Vyzkoušejte levandule či okrasné trávy. Do stinných míst se hodí zas funkie čipaprade. Výsledek vás překvapí.

Pomalu rostoucí druhy

Do prostor s občasnou údržbou je vhodné vysazovat pomalu rostoucí druhy. I když údržbu trochu zanedbáte, nepřeroste vám zahrádka přes hlavu a zakrátko se dostane zpět do formy. My jsme použili zimostráz, levanduli, echinaceu, dochan a v tmavším koutě kapradina.

Vynechejte trávník

Trávník je do malých, občasně udržovaných prostorů absolutně nevhodný. Vyžaduje častou údržbu a v zastíněných místech i tak nikdy nebude dobře růst. Nahraďte ho raději půdopokryvných rostlinami, kůrou nebo štěrkem. V místech, kde má být posezení, můžete položit dlažbu.

Vytvořte pocit soukromí

Do malých dvorků většinou směřují okna z celého domu. Pořiďte si slunečník nebo napněte tienacu plachtu. Tento jednoduchý trik vám vytvoří pocit soukromí a vy si můžete nerušeně užívat malou městskou zahrádku.