Výběr bytové textilie může být věda

Výběr bytové textilie může být věda 1

Výběr vhodného závěsu, záclony nebo přehozu se neřídí pouze barvou a použitým materiálem ale je zde také spousta dalších kritérií, které vám usnadní nákup i následnou údržbu.

Obecné zásady

Máte-li malé děti nebo nějakého domácího mazlíčka, volte raději látky, které lze snadno vyprat nebo vyčistit. Na tmavší a vzorované látce se ledacos ztratí, naopak skvrna na světlé pohovce, jejíž potah nelze sejmout a vyprat, může být velkým problémem.

Jednobarevné a neutrální látky lze daleko lépe kombinovat a nepředurčují pokoj k určitému stylu. Ten můžete vytvořit až barevnými doplňky. Pokud máte vzory v oblibě a jednobarevné monotónnosti se chcete vyhnout, pamatujte, že do velké a prostorné vzory vyniknout jedině ve velkoryse pojatým interiérech. V garsonce se jim raději vyhněte a dejte přednost menším vzorům.

Velmi důležitý je výběr barev , protože pomocí barev nejen na stěnách můžete celou místnost zútulnit nebo prosvětlit.

Strohé pojetí ostatního vybavení interiéru mohou oživit dekorativní vyšívané látky nebo látky s hustým vlasem (samet, velur, dyftýn).

Abyste se v prodejně neocitli před problémem, co si to vlastně vybrat, když nevíte, co přesně již máte doma, vezměte s sebou vzorky koberců a stávajících tkanin z pokoje, do kterého jedete nakupovat. Rovněž si doma změřte a spočítejte, kolik látky potřebujete. Počítat něco z hlavy v prodejně většinou nedopadá dobře.

Pokud budete vybírat textilie do většího pokoje nebo dokonce do celého domu, dejte si s výběrem látky na čas. Obejděte si malé kamenné krámky i velké specializované supermarkety a nechejte si také zaslat katalog nebo vzorník látek například z internetového obchodu, kterým na českém internetu dostatek.

Charakteristika konkrétních materiálů

Bavlna je stále nejčastěji užívanou tkaninou, protože je cenově dostupná, lze ji prát v ruce i v pračce. Má široké využití od závěsů až po čalounění, ovšem snadno se sráží a mačká. Proto je hojně využívaná také směs bavlny s umělým vláknem.
Len   je další z rodiny přírodních materiálů. Je vhodný na čalounění, také proto je že je pevný a příjemně doplňuje hladké průsvitné záclonoviny. Na závěsy a přehozy se příliš nehodí, protože se snadno a rychle mačká. Žehlit by se měl navlhčený. Čistý len lze prát ručně, pokud je ve směsi s jinými vlákny, je nutné chemické čištění.
Hedvábí , které produkují housenky bource morušového, je v surové podobě pro textilie nepoužitelné. Míchá se proto s jinými vlákny. Hedvábí je oblíbené hlavně pro svůj lesk, který dá vyniknout také barvám. Nevýhodou je poněkud náročnější údržba a nutnost chemického čištění. Proto se užívá pouze na záclony, polštáře a stínítka.
Vlna je velmi trvanlivá a udržuje teplo. Největší problém nastává při praní, protože se v teplé vodě může srazit, zhrudkovatět nebo zplstnatět. Hodí se na čalounění, závěsy a doplňky.
Viskóza je pevné umělé vlákno vyráběné z regenerované celulózy. Čistá viskóza se ráda mačká, proto se míchá s bavlnou a ostatními přírodními materiály. Používá se hlavně čalounění, záclony a závěsy.
Dyftýn nebo též umělý velur je polyesterová směsová tkanina. Je levnější a méně se špiní než přírodní materiál. Nejlépe se hodí na potahy.
Damašek je oboustranná tkanina s vytkaným vzorem, je trvanlivý a nejčastěji se používá na povlečení, závěsy a čalounění. Nevýhodu je bohužel vyšší cena.
Samet je velmi bohatá, silnější tkanina s hustým vlasem. Sametové závěsy slouží zároveň jako dobrá tepelná izolace. Působí luxusně, a nehodí se proto do každého interiéru.