Dopřejte si krásu Veroniky i ve vaší zahradě

Dopřejte si krásu Veroniky i ve vaší zahradě 1

Přestože  existuje více než dvě stovky druhů Veroniky, v zahradách se s nimi nesetkáváme až tak často. Přesvědčíme vás, že neprávem. Určitě si zaslouží více pozornosti.

Jednotlivé druhy se od sebe odlišují vzrůstem, tvarem i květy. Nízké rozrazily se uplatní v skalce, středně vysoké v květinových záhonech a vysoké například jako solitéry. Více se daří v nádobách. Společné mají to, že mají rády světlé stanoviště, jsou poměrně nenáročné na pěstování a dobře odolávají mrazem. Díky pestré paletě barev poskytují pěstitelům široké možnosti využití.

Nároky na pěstování

Všem Veronice vyhovuje běžná zahradnická půda, nejlépe propustná, nevysychavých hlinitopísčitá. Nemusí být velmi výživná, tyto rostliny nevyžadují pravidelné hnojení, je jim spíše na škodu. Velké a časté dávky hnojiva způsobují řídnutí a rychlé stárnutí rostlin, stonky se nepřirozeně vytahují.

Stanoviště by mělo být slunečné, mírně přistíněná. Celodenní UPEK jim nesvědčí. Jednotlivé druhy se liší zejména v nárocích na vláhu. Zatímco například Veronica spicata má ráda suchou půdu, V. longifolia má raději vlhčí stanoviště. V období kvetení a během velmi horkých dnů však zálivku přivítají i suchomilné druhy. Nejvhodnější čas na zalévání je podvečer.

K výhodám patří to, že jsou to odolné rostliny, většina bez problémů odolává mrazům až do -34 ° C. I mezi nimi jsou méně odolné druhy, před holomrazy třeba chránit zejména nízkou V. repens .