Přivolejte jaro svěží výsadbou na balkoně

Přivolejte jaro svěží výsadbou na balkoně 1

Pokud se již nemůžete dočkat, kdy rozkvetou první kvítky v zahradě, vytvořte si barevnou jarní atmosféru alespoň na balkoně. Květinářství nabízejí širokou škálu rozkvetlých rostlin.

Výsadba

Zakoupené rostliny vyjměte z plastových květináčů, ve kterých je prodávají, a přesaďte do vhodných nádob. Přitom nezapomeňte na dno nasypat dostatečně tlustou drenážní vrstvu, která zachytí přebytečnou vodu. Téměř všechny totiž nesnášejí trvale zamokřené zeminu. Použijte čerstvý substrát, nejlépe takový, co obsahuje dlouhodobě působící hnojivo. Pokud máte běžný zahradnický substrát, jednou týdně rostliny přihnojte tekutým hnojivem na kvetoucí rostliny.

 Péče

Macešky, prvosenky či sedmikrásky možná na první pohled působí jemně a křehce, jsou to však skuteční otužilci, kteří se nezaleknou ani sněhu, ani zimy. Pokud by však hrozily silnější noční mrazy, pro jistotu jejich zakryjte například netkanou textilií, která je před nimi ochrání. Pokud textilii nemáte, nahraďte ji novinovým papírem. Přes den jim může uškodit ostrý vítr, proto jim podle možnosti vyberte chráněné stanoviště. Nezapomeňte na pravidelnou zálivku.

Tipy na jarní výsadbu na balkon:

Do závěsné nádoby

Květináč s jarními květinami můžete zavěsit i na stěnu. Vhodná rostlina k sirotkům, prvosenky a sedmikrásky je stálezelený břečťan, který je také velmi otužilý.

V jednom tónu

Pokud máte rádi studené barvy, použijte nádoby z pozinkovaného plechu. Vysaďte do nich macešky, hyacinty, pomněnky, prvosenky a hortenzie s modrými odstíny květů.

Pestrá směs

Jarní výsadba bude krásnější a květiny efektnější vyniknou, pokud je vysadíte hustě vedle sebe. Můžete použít pryskyřníky, macešky, tulipány a sedmikrásky několika barev.

Jednoduchá krása

Aby macešky kvetly co nejdéle, chraňte je před silným sluncem. Jejich krásu podtrhne pěkný květináč, který můžete vložit například do jednoduchého proutěného obalu.

Barvy slunce

Žlutá barva navozuje dobrou náladu a rozzáří i ten najpochmúrnejší den. Ještě optimističtější působí v kombinaci s červenou. Zlatožluté listy odrůdy ‚Goldflam‘ tavolníku japonského poslouží jako perfektní pozadí na žlutokvěté narcisy a prvosenky, které zpestřují žluto-červené macešky.