Obrazy v interiéru

Obrazy v interiéru 1

Obrazy dnes již nemusí tvořit dominantní prvek místnosti, ale často nenásilně doplňují její interiér a celkovou atmosféru. Dokáží v nás vyvolat příjemné pocity a zachovat dobrý dojem, avšak abychom dosáhli požadovaný dlouhodobý efekt, potřebujeme věnovat pozornost některým klíčovým faktorem. Které to jsou?

S RÁMEM NEBO BEZ?

Pokud jde o rám, už dávno neplatí, že ho obraz musí nutně mít, samotný obraz jím však můžeme pěkně zvýraznit.

Několik domácností dává přednost jednoduchému zavěšení na stěnu, což se obzvlášť hodí k minimalistickému zařízení bytu. Právě od zařízení nejvíce závisí, zda volíme hrubší, dekorovanejší nebo tmavší rám. Pozor, v příliš tlustém rámu by menší obraz mohl zaniknout.

Pokud je obrazů více, rámy mohou být různé, ideálně sladěné v odstínech jedné barvy, pokud se však jedná o sbírku obrazů, zvolte raději jednotný rám.

Sklo je vhodné použít pokud je obraz zavěšen například nad aktivním krbem, také usnadňuje jeho případné čištění. Nezapomínejte však na výběr matného skla – u zdroje světla v něm namísto svého oblíbeného kousku neuvidíte odrazy okolí.

VELIKOST A POČET

Ať už si na čistou stěnu zavěsíme jeden velký obraz nebo skupinu menších, měli bychom dbát na to, aby vizuálně zabíraly asi 75% šířky nábytku pod ním.

Některé obrazy potřebují prostor pro to, aby vynikly, přičemž malý obraz na větší stěně může vyznít opuštěně, příliš mnoho obrazů na malé ploše ho může ještě více zúžit. Vhodným řešením mohou být i vícedílné obrazy, které ve stejných nebo různě velkých částech tvoří jeden celek.

VYUŽIJTE SVĚTLA A BARVY

Výsledný efekt dotvoření atmosféry interiéru nebo naopak, upoutání pozornosti na obraz, dosáhnete zvolením vhodného kontrastu s okolím. Pokud má být obraz centrem místnosti, barevností a tvarem by měl výrazně lišit.

Pokud má zařízení pouze doplňovat a pozvednout, vhodné je zvolit harmonii barevných odstínů a tvarů, podle stylu zařízení.

Při umísťování obrazů v prostoru dbejme i na zdroje světla v jeho okolí. Přímé sluneční záření by mohlo obrazu a jeho barvám časem uškodit, avšak umělé světlo z blízké lampy může jeho roli v interiéru výrazně umocnit.

CO CHCEME OBRAZEM ŘÍCT?

Po pečlivém zvážení velikosti a ohraničení obrazu, jeho umístění v prostoru a počtu obrazů přichází na řadu to nejdůležitější rozhodnutí – jaký obraz si vybrat?

S obrazem se budeme setkávat denně a do určité míry vyjadřuje i to, kým jsme, jaké jsou naše zájmy a osobnost, proto bychom se měli rozhodnout pro dílo, které v nás vyvolává příjemné pocity, zda upevňuje celkový dobrý dojem ze zařízení místnosti.

Nabídka obrazů je dnes prakticky nekonečná, proto můžeme zvolit realistické přírodní, urbanistické nebo i vesmírné či gastro motivy. Mnozí se mohou raději přiklánět k více umělecky laděným nebo abstraktním obrazem.

Správně zvolené a umístěny obrazy výrazně napomohou tomu, abychom se při každodenních aktivitách cítili komfortně, proto tuto část zařízení nepodceňme – i když je jejich výměna možná kdykoliv.