Dobré rady pro malé byty

Dobré rady pro malé byty 1

Vezměte si k srdci toto desatero a i v malém bytě se budete cítit jako v paláci. Využijete při tom své nejlepší vlastnosti: kreativitu, cílevědomost, vynalézavost, praktičnost a životní optimismus.

1. Pravidelně třiďte

Nejde přitom jen o třídění odpadků. Máme na mysli i obrazné třídění.To znamená, že alespoň jednou ročně proberte všechny věci, které doma máte a odpovězte si na otázku: Potřebuji je ještě? Dělají mi radost nebo jsou spíše závažím, které má táhne do minulosti? Chci si připravit místo na nové pocity a zážitky?
Buďte přitom velkorysí – pokud vám nějaká věc (kniha, oblečení, užitkový předmět) nedává ten pocit štěstí, jako v době, kdy jste si ho pořídili, poskytněte ho někomu jinému. Možná z něj bude mít stejnou radost, jako předtím vy. A sobě tak udělejte místo na nové radosti.Obdarujte knihovny, charitu, second-handy. Nemyslete přitom za každou cenu na zisk. Ukažte, že víte nejen brát, ale i dávat.
I vám je líto něco vyhodit a máte s tím nějaké plány na přeměnu, nalepte na předmět nálepku s datem, kdy chcete svůj nápad zrealizovat. Pokud tento „datum spotřeby“ vyprší, zbavte se toho!

2. Kupujte multifunkčně

V obchodě všechno vypadá roztomile. Věci jsou tam totiž pěkně naaranžované tak, aby působily neodolatelně. Majitelé malého bytu by se však měli dívat na nábytek jako na pracovníky. Nemůžete mít jednu sekretářku, která pouze vaří kávu, další stahování pošty a třetí na zvedání telefonátů. Potřebujete asistentku, která zvládne několik věcí (a někdy i najednou). Pokud nábytek nemá alespoň dvě funkce, hodí se spíše do velkometrážních bytu a ne tam, kde je třeba žít efektivně. To platí io elektrospotřebičích.

3. Vybavte se háčky

V malém bytě bývá problém s úložnými prostory. Dobrým řešením za vybavit se závěsnými tyčemi, kolíčky a háčky. Výhodou zavěšení totiž je, že to máte hned na očích. Pokud se například kuchyňské náčiní neskrývá v zásuvce nebo skříňce, budete jej používat častěji.Pokud si ke dveřím namontujete mřížku s háčky na rukavice, čepice nebo šály, spíše si je vzpomenete vzít s sebou.

4. Dělte citlivě

Pokud malý byt znamená jedinou velkou místnost, neplýtvejte vzduchem.Rozdělte si ji na „zóny“. Jak dělicí prvek však použijte cosi, co neubírá na světelnosti. Skvěle pomůže policový systém bez zadní stěny, věšák, paraván a podobně.

5. Zvedněte zrak

Registrovat předměty pouze do výšky očí – to je nejčastější chybou běžných lidí při zařizování. Přehodnoťte své stěny: Víte využít celý jejich potenciál? Nad dveřmi se mohou skrývat náramné úložné možnosti. Uvažujte nad vertikálním vrstvením – sedačka, která má pod čalouněným skrytý odkládací prostor + taburetka, pod kterou se dá odložit vyprané prádlo a podobně.

6. Rozhohrajte barvy

Pokud intuitivní inklinujete k měkkým, teplým barvám, mějte na paměti, že sice zútulňují, ale i zmenšují místnost. Pokud jde o každý centimetr, volte raději světlé a studenější odstíny. V případě, že jsou vám zcela proti srsti, zvažte jednou dramatickou stěnou: černou nebo půlnoční modrou. Ty dodají prostoru nečekanou hloubku. Doslova magická hlubina.

7. Objevte úložiště

Nenápadné odkládací místa se mohou najít všude, i na nečekaných místech – jako je úzká mezera za dveřmi (ideální místo na háčky a nástěnné věšáky) nebo nevelký prostor mezi okny (upevněte tam pár otevřených minipolic na knížky nebo květináče s květy).Využijte štěrbinu pod sedačkou nebo pod postelí na odkládání věcí v obrovských plochých boxech na kolečkách.

8. Čarujte se zrcadly

Stačí dvě slova: Bezrámové zrcadlo. Čím větší, tím lepší. Vytvoří totiž iluzi, že místnost pokračuje i tam, kde je ve skutečnosti stěna. Finty se zrcadly však obnášejí jedno omezení: jsou vhodné pouze pro lidi, kteří nemají problém s udržováním pořádku. Jinak se všechen ten domácí chaos v zrcadle vlastně znásobí!

9. Objednejte truhláře

Nakupovat nábytek v obchodě, který si rovnou naložíte do vozíku a u pokladny zaplatíte, je super, pokud nemusíte počítat centimetry. V malém bytě však třeba vybírat ne očima, ale tužkou. Nábytek přesně na míru nemusí vyjít dražší, pokud si věc dobře promyslíte. Je třeba si raději dopřát více času, vše si přeměřit, nechat si poradit od truhláře, který lze sám přijde s fajn nápady na důmyslné řešení.

10. Vybírejte úsporně

Úsporný nábytek je takový, který nezabere mnoho místa. Například skládací židle – které můžete navíc rozloženy pověsit na zeď místo polic. Nebo konzole, která se dá roztáhnout na jídelní stůl. Zda skříň, která se spustí a je z ní postel.

2794399