Červen patří královnám květů

Červen patří královnám květů 1

Těšit se z nich můžete nejen v zahradě a ve váze, ale i jako vzor na tapetě nebo motiv na bytových doplňcích.

Nepotřebují mnoho

Růže nejsou náročné. Aby jste se v zahradě těšili z jejich rozmanitých barev a vůně až do podzimu, potřebují jen dostatečný přísun vláhy a živin. Půdu kolem růží udržujte kyprou, a byste zabránili jejímu vysušování, přikryjte ji mulčovací kůrou nebo sekanou trávou. Během teplých slunečních dnů zalévejte růže brzy ráno nebo až večer ke kořeni, ne na listy. Zvýšily byste výskyt škůdců a hub. Zbytečnému vysilování rostliny zabráníte pravidelným odstraňováním suchých a zvadlých květů.

Právě léto je vhodné období na rozmnožování růží z řízků. Vyberte si vyzrálé, ne však zdřevnatělé výhonky. Asi na deseticentimetrové odřezky – nad pupenům nahoru a těsně pod pupenům dolů, posaďte je do hrnků se substrátem a přikryjte fólií nebo sklenicí od zavařenin. Podle potřeby zalévejte. Na jaře, kdy budou řízky zakořeněné, vysaďte je do zahrádky.

Aby ve váze dlouho vydržely

Možná vás překvapí, že růže ve váze potřebují teplou vodu, od 35 stupňů Celsia, Čím je květina déle bez vody, tím teplejší Dopřejte jí. Vodu je ideální měnit každý druhý den, aby bakterie neměli šanci škodit. Než dáte růže do vázy, důkladně ji omyjte, případné nečistoty by mohly způsobit vznik kalů a množení bakterií. Vázu nestavte na místo, které je vystaveno přímému slunečnímu záření či průvanu, neprospívá jim ani cigaretový kouř či blízkost ovoce. Pokud vám růže přece jen uvadnou a skloní hlavičky, ponořte je celé do studené vody a nechte je tam přes noc. Ráno budou zase svěží a čerstvé.

Kdekoli v bytě

Tapety s motivem růží evokují anglický venkov a vnášejí do interiéru útulnou atmosféru. Stačí, když si jimi vytapetuje jednu stěnu. Počítejte s tím, že tapeta s velkým vzorem růží místnost opticky zmenší, proto se hodí spíše do vňčších prostor.

Vznešený motiv růží najdete také na porcelánu, bytovém textilu, které působí vznešeně a navodí vám doma romantickou náladu.

o_superdom.ua