Bavlněné stěrkové tapety aneb malování bavlnou

Bavlněné stěrkové tapety aneb malování bavlnou 1

Možností, jak dodat stěnám na originalitě a unikátnosti je v dnešní době několik. Oblíbené jsou tapety, ale i výmalba pestrobarevnými barvami. Existují však také netradiční malířské techniky a materiály, které z vašich stěn udělají doslova umělecké dílo. Tím jsou například bavlněné stěrkové omítky nebo bavlněné výtvarné hmoty.

Bavlněná stěrka v sobě spojuje stavební materiály s výtvarným využitím. Základní surovinou bavlněných stěrkových omítek a bavlněných výtvarných hmot je čistá přírodní bavlna, jež výslednému produktu propůjčuje unikátní vlastnosti. Ten se pyšní pórovitou vnitřní strukturou, elasticitou, vysokou přilnavostí, stálobarevností a dlouhou životností.

Výhody bavlněné stěrkové tapety:

Zdravotní a ekologicky nezávadný materiál – převážnou část objemu tapety tvoří čistá přírodní bavlna, jsou tak splněny náročné požadavky na zdraví a ekologii.

Materiál příjemný na dotek – bavlněné stěrkové tapety mají strukturu zajímavou na pohled a velmi příjemnou na dotek. Zeď, která je pokryta takovouto tapetou působí ve srovnání s jinými povrchovými materiály hřejivě.

Řešení problémů s vlhkostí – bavlněná tapeta pomáhá řešit problémy s vlhkostí a plísněmi. Je totiž prodyšná a má schopnost absorbovat vodu. Navíc dokáže vyrovnat menší nerovnosti povrchu, a vzhledem ke své elasticitě také trvale zakrýt menší praskliny.

Tepelná a zvuková izolace – měřením tepelné vodivosti a zvukové pohltivosti bylo prokázáno, že je bavlněná stěrka výborným izolantem. Jak tepelným, tak i zvukovým. Úroveň tepelné izolace je možné srovnat s izolací pěnového polystyrenu v odpovídající tloušťce. Také co se týče zvuku má bavlna vysokou pohltivost, v průměru 15%. Aby bylo dosaženo stejně dobrého výsledku pomocí jiných metod, je třeba vynaložit větší náklady.

Úspora nákladů – bavlněná stěrková omítka je při běžném provozu domácnosti téměř nezničitelná a nevyžaduje ani žádnou speciální údržbu. Výhodou tapety je, že je možné ji vysávat. Přesto si zachovává svůj původní vzhled a vlastnosti. Nemusíte tak myslet na potřebu vymalování pokoje, vynakládat finanční prostředky na barvy a dělat si starosti s úklidem nepořádku po malování. Položení tapety nevyžaduje ani žádnou předpřípravu, je možné ji aplikovat přímo na staré obklady, umakart nebo sádrokarton. Skvěle zakryje nesourodé plochy a menší nerovnosti. Pokud byste chtěli po čase změnit design interiéru, můžete stěrku aplikovat v další vrstvě jiného vzoru nebo ji zcela přemalovat běžnými malířskými prostředky.

Užití bavlněné tapety

Bavlněná stěrková tapeta je úžasným estetickým prvkem interiéru, dá se použít na stěny i stropy. Nejvhodnější je však aplikace v místech, kde dochází ke kontaktu s pokožkou. Dochází tak k navození pocitu tepla, což oceníte zejména v oblasti kolem postelí, nebo v dětských pokojích. Dále bývá hojně využívána na stěnách ve školských zařízeních jako celoplošná nástěnka. Bavlněné stěrkové tapety je však možné použít nejen na zeď, ale také na sklo, umakart, kov, na keramické obklady, olejové nátěry, sololit, dřevo a dřevotřísku. Tato unikátní povrchová úpravou stěn a stropů má rozmanité možnosti využití.

Výběr vzorů je pestrý

V současnosti je k dostání na 200 základních vzorů, jejichž kombinací je možné vytvořit neomezený počet variant. Mezi vzory jsou i takové, které jsou tvořeny dalšími přírodními materiály, jako jsou kamínky, piliny nebo lněné vlákno. V současnosti existují také speciální vzory s UV a jinými reflexními materiály, které se skvěle hodí pro bary, diskotéky, ale i běžné obytné prostory, kde chceme vytvořit zajímavý efekt. Bavlněný materiál se aplikuje na stěnu v mokré podobě a připomíná hustou kaši. Ceny se různí, vždy záleží na konkrétním typu vzoru.

Výtvarné využití

Tento bavlněný materiál je také možné využít výtvarně. Šikovné ruce tvořivých lidí daly vzniknout unikátní výtvarné modelovací hmotě. Jednobarevné vzory sloužící k výtvarným účelům se prodávají pod značkou VYVA. Ve spojení s bavlněnou stěrkou je možné široké uplatnění v oblasti interiérového designu. Dnes již v této oblasti existuje mnoho výtvarných technik, obzvláště zajímavé je vytváření plastických obrazů nebo barevných koláží integrovaných přímo do stěrky na zdi. Takové výtvarné dílo se pak stává skutečnou ozdobou interiéru, která je nepřehlédnutelná. Aplikace bavlněné stěrky a modelovací hmoty však není nijak jednoduchá, pro zájemce se v České republice pořádají kurzy. Atraktivní ukázky aplikací nabízí na výstavách také Centrum malířů ČR.