Přirozeným obdobím, kdy v našich podmínkách orchideje kvetou, by měly být zimní měsíce a jaro. Často však královny izboviek kvetou ještě déle, nejednou téměř během celého roku. Poradíme, jak se o ni správně starat.
Kupované rostliny jsou obvykle nadopované takovými látkami a živinami, aby byly co nejkrásnější. Tento „doping“ v nich koluje ještě určité období, proto dokáží nejednou kvést nepřetržitě i přes rok. Přestože jsou květy okouzlující, taková rostlina trpí a ztrácí energii, což se může projevit například žloutnutím listů.
Stává se to sice výjimečně, ale tehdy třeba přistoupit ke kompromisu. Pokud chcete orchidej zachránit, květní stonek (ačkoli je stále krásná) seřízněte a dovolte rostlině, aby si během několika měsíců odpočinula. V případě potřeby ji můžete přesadit do čerstvého substrátu.
Pokud byste takovou orchideu prihnojovali, jen byste zopakovali ten začarovaný kruh – uměle podporované nepřetržité kvetení.
Kdy hnojit orchideje?
Orchideje se hnoje především na podporu kvetení. Znamená to, že rostliny, které již kvetou, přihnojovat netřeba. Hnojivo je tedy třeba do zálivky přidávat v období, kdy se po létě ochladí a rostlina, která nekvete, potřebuje živiny, aby květy během chladných dní vytvořila.
Rostlina, která kvete, by už měla mít dostatek energie na to, aby měla z čeho květiny vyživovat po celé období kvetení.
Takovou orchideu především přiměřeně zalévejte a pokud se jí za kvetení velmi chcete odvděčit nějakou péčí, občas jí přetřete listy ubrousky určenými pro orchideje.