Nejčastější škůdci balkónových květin: červci a štítenky

Nejčastější škůdci balkónových květin: červci a štítenky 1

Nejsou vaše balkónové květiny ve formě?Možná je trápí nějaký škůdce. Pomůžeme vám rozpoznat červce a štítenky a poradíme, jak proti nim zakročit.

Červci a štítenky

Pro červce citroníkové je charakteristická tvorba voskových vláken, mezi které samičky kladou vajíčka. Kromě toho se prozrazuje i lepkavými sladkými výměšky (medovice), které kapou na níže položené listy napadených nebo okolních rostlin. Z balkónových květin ho nejčastěji najdeme na muškátů, kaktusech a citrusovitých rostlinách.

Další druh červce – červec pokojový – se rovněž vyznačuje vylučováním popsané medovice. Ve srovnání s červce citrónovníků je méně nápadný, protože se zdržuje většinou na spodní straně listů. Jelikož má mírně vypouklé hnědé tělo, lidově se nazývá i poklic.

Štítenka Brečtanová škodí podobně jako červec pokojový a často se dokonce stává, že je najdete vedle sebe na jedné rostlině, například na Oleandri.

Ochrana: červce a štítenky můžete ničit častým mytím napadených částí rostlin vlažnou vodou pomocí měkké houbičky nebo chemickými přípravky. Jelikož jsou chráněny voskovými štítky nebo vlákny, do postřikové kapaliny třeba přidat i smáčedlo (např. Silwet).