V harmonii s pracovní deskou: 11 podob kuchyňské zástěny

V harmonii s pracovní deskou: 11 podob kuchyňské zástěny 1

Znáte je? Ideální kuchyňská zástěna je nenasákavá, nenáročná na údržbu a živě v harmonii se svou polovičkou – s pracovní deskou.

Kterou z nich byste si vybrali?

1. Dokonale sladěná

Velkoplošné dekorativní panely se prosazují stále více. Za povrchem z odolného vysokotlakého laminátu se skrývá MDF deska o tloušťce 17 až 18 mm. Povrch nabízí mnoho možností dekoru, od jedné barvy přes imitace dřeva či gresu až po grafické vzory. Díky rozměrům 1,2 × 2,5 metru získáte hladký povrch bez spár či s minimem spár. Zástěna je vhodná za indukční nebo sklokeramické varné desky, ale ne za plynový sporák. Zde je třeba zástěnu obohatit o desku z kaleného skla nebo na stěnu použít odolný obklad z keramiky či nerezu.

Tip: Zástěna z MDF desky je totožná jako pracovní deska z MDF, akorát je tenčí. Stejným laminátovým povrchem jejich dokonale sladíte.

Údržba: Vhodná je voda a běžný saponát, tabu jsou abrazivní a chemicky agresivní prostředky.

2. Ověřená klasika

Keramický obklad s glazurou je odolný a absolutně nenasákavý. Navíc je schopen proměn hodných chameleona. Podle módy se mění barvy, vzory, rozměry i textura povrchu. K posledním trendům patří imitace dřeva a kamene, ale i retro a vintage motivy.

Tip: Nadčasovou eleganci dosáhnete pomocí jedné neutrální barvy a většího formátu.

Údržba: Teplá voda a běžný saponát, při odolné špíně pomůže jemně abrazivní prostředek. Nezapomeňte si pár kusů obkladu odložit, sejdou se vám v případě poškození.

3. V teplých tónech

Barva a struktura obkladu z cihelných pásků ho předurčuje do kuchyní zejména venkovského typu. Uplatní se i v moderním industriálním interiéru, který kromě přirozené cihlové barvy snese i bílou a šedé odstíny. Stálobarevnost a vysoká pevnost jsou známé plus, nevýhoda je nasákavost, což však už dnes lze odstranit vhodným nátěrem. Ten póry uzavře a zástěna se stane vodoodpudivá.

Tip: Kromě klasických pásků s tloušťkou kolem jeden a půl až dva a půl centimetru můžete použít i takzvané flexibilní cihlové pásky s tloušťkou asi čtyři milimetry. Obklad je před nalepením ohebný a nenáročný na montáž ve vlastní režii.

Údržba: Teplá voda a běžný saponát postačí. Impregnační nátěr opakujte dle potřeby či návodu po několika letech.

4. Ve velkých formátech

Gres, čili slinuté dlaždice z mletého kamene a pojiva, má vysokou tvrdost a nízkou nasákavost kolem 0,5 procenta. Běžný gres je matný, leštěný má narušený povrch, proto je o něco nasákavější. Glazovaný je zas proti tekutinám absolutně odolný. Podle způsobu zakončení hran je možné i pokládání bez spár nebo s minimální spárou kolem půl milimetru.

Tip: Bezespáré velké formáty se hodí do minimalistických kuchyní.

Údržba: Teplá voda a běžný saponát. Pokud však na leštěný gres frkne něco tekuté, odstraňte to co nejrychleji, dokud to nevsákne.

5. Bez spár

Laminát je materiál podobný gresu, složený z kamenných a keramických složek. Je tvrdší než žula a lehčí než hliník. Největší přednost jsou úctyhodné rozměry 3 x 1 metr s tloušťkou pouze tři milimetry, díky čemuž může být zástěna bezespárá. Ani vyfrézování otvorů na elektrické zásuvky není problém.

Tip: Barevné a materiálové sjednocení docílíte, pokud laminát použijete i na pracovní desku. Ta však musí mít tloušťku alespoň 6 mm.

Údržba: Stačí teplá voda a běžný saponát. Dají se použít i dezinfekční čistící prostředky, ale bez obsahu fluoru.

6. „Pouze“ omítka

Trendové jsou dekorativní omítky, zejména imitující beton. Vyžadují impregnaci, zato ve výsledku působí stěna za linkou včetně zástěny kompaktně.

Tip: Dodá kuchyni trochu drsný a naturalistický vzhled vhodný pro interiér industriálního typu.

Údržba: Po impregnaci postačí voda a hadřík. Po čase dle potřeby nebo návodu impregnaci opakujte.

7. Jakýkoliv tvar

Neporézní kompozitní materiál najdete pod různými názvy jako Corian, Technostone či polyston. Je hygienický, nenasákavý, tepelně a chemicky velmi odolný.

Tip: Můžete s ním vytvořit jednolitý celek kuchyňské pracovní desky s dřezem i se zástěnou. Při spojování jednotlivých dílů nevznikají spáry a proto je dobře použitelný i při vytváření různých atypů. Hladký povrch ho předurčuje do moderní kuchyně.

Údržba: Snadno a rychle se čistí vodou, saponátem a houbičkou. Škrábance a drobné vrypy lze odstranit přebroušením a přeleštěním povrchu.

8. S kovovým vzhledem

Zástěna z potravinářského nerezu s tloušťkou jeden milimetr se vyznačuje nenasákavostí a odolností proti mechanickému poškození.

Tip: Nabízí technický a studený vzhled, což se uplatní v kuchyni pojaté podobně.

Údržba: V případě nerezu se vyplatí alespoň krátká každodenní údržba vlhkým hadříkem s následným vyleštěním do sucha. Jednou za týden použijte speciální přípravek na nerez. Vyhněte se použití přípravků s obsahem chloru. Skvrny a škrábance odstraníte speciální houbičkou a leštící pastou.

9. Moderní sklo

Zapomeňte na obyčejné sklo, používá se kalené nebo bezpečnostní, které při málo pravděpodobném rozbití nemá ostrý střep. Délka skleněné tabule dosahuje i tři metry. Průsvitné sklo dovolí použít na zástěnu dekorativní tapetu, kterou kryje a chrání. Lakované sklo libovolné barvy buď sladíte s linkou, nebo použijete jako kontrast. Speciální podskupinu tvoří grafosklo se zataveným motivem, nejčastěji s fotografií či grafikou.

Tip: Na detaily, například umístění vypínačů, pamatujte včas. Otvory se do skla řežou ještě před jeho zakalením.

Údržba: Vystačíte si s mýdlovou vodou, hadříky a leštícím přípravkem na sklo.

10. S přidanou hodnotou

Nabízejí ji zástěny s promyšleným úložným nebo závěsným systémem, který se nemontuje dodatečně, ale je přímo součástí panelu. Buď jde o drážky zafrézované do zástěny, ve kterých se posouvají jednotlivé komponenty, nebo si předem poskládáte soustavu poliček a boxů.

Tip: S tímto systémem máte příbory, od vařeček po kořenky, hned po ruce.

Údržba: Počítejte s náročnější údržbou pro drážky a boxy. Pokud se na zástěně setká více materiálů, zvolte prostředek šetrný k oběma.

11. Jedinečná struktura

Tu nabízí kámen. Mramor je navíc dostupný v mnoha barvách a ve vizuálních podobách, podle toho působí jemně nebo výrazně. Obklad může být matný, ale i leštěný s výrazným leskem. U prodejce se informujte, zda ho po nalepení musíte dodatečně impregnovat.

Tip: Působí exkluzivním dojmem, a tak se uplatní v honosně působící kuchyni. Jelikož je vzorovaný, zvolte k němu hladké jednobarevné skříňky.

Údržba: K základní výbavě patří voda, hadřík a běžný saponát. Jelikož obsahuje hodně vápníku, nepoužívejte přípravky s obsahem kyselin. I rozlité džusy otřete co nejrychleji.