Katalytickou lampou k voňavému a čistému interiéru

Katalytickou lampou k voňavému a čistému interiéru 1

Katalytické lampy pocházejí z 19. století a poprvé se objevily ve městě módy a světel – Francie. Paradoxně však prvotně nebyly určeny na zkrášlování interiéru, jako je tomu v dnešní době, ale své využití našli v nemocnicích a márnicích, kde se díky svému ozónu, který hubil patologické mikroorganismy a pročišťoval vzduch, stal oblíbeným prostředkem na dezinfekci prostředí.

 Přidáním aromatické složky nejen že pročišťuje interiér ale ho i intenzivně rozvoní, přičemž neuvolňuje žádné zplodiny. Ve srovnání s vonnými svíčkami údajně katalytická lampa šíří vůni rychleji a nemusíte se obávat dráždivého kouře. Katalytické lampy jsou považovány za vkusný praktický designový prvek moderního životního stylu. Dostupné jsou různé designové provedení těchto lamp a rovněž velké množství vůní.

Z čeho se skládá katalytická lampa?

Jednotlivé části katalytické lampy mají své opodstatnění. Skládá se z tvarované a ozdobené skleněné nebo keramické nádoby, krytu a speciálního kamene s bavlněným knotem, který je nutné udržovat čistý. Porézní kámen je složen z vyvážené kombinace keramiky a minerálních nerostů. Při používání katalytické lampy se rozpálí jeho jádro na přibližně 350 ° C. Pokud se tento porézní kámen zanese, je velmi obtížné ho zapálit. Kámen můžeme uzavřít do nádobky s odlitým extraktem z neutrální náplni lampy (neochucené).

Kdy katalytická lampa voní a pročišťuje vzduch?

Katalytickou lampu umístíme na rovný a stabilní povrch, přičemž ji nesmíme přemisťovat. Musíme si dát pozor, aby byla v dostatečné vzdálenosti od hořlavých materiálů. Naplníme ji do 2/3 a pokud při nalévání přelijeme, pečlivě otřeme jednotlivé mokré části před zapálením kamene.

Kámen a knot necháme ponořený v roztoku 20 minut, aby dostatečně nasákl. Vonná směs ho udržuje hořkým, což má za následek jednoduché odpařování aroma. Po zapálení lampy pozorujeme hoření zprvu vysokým, ale časem slabším plamenem. Po 2-3 minutách sfoukneme plamínek a nasadíme na knot kryt.

V tomto okamžiku začíná katalytická lampa pracovat na principu tzv. katalytického procesu spalování. Reagující volné radikály a kyslík vytvářejí ozón, šířící se do prostoru. Katalytickou oxidací se rozkládají nežádoucí molekuly nacházející se ve vzduchu. Rozdíly vnitřní a venkovní teploty způsobí cirkulaci vzduchu, procházejícího přes jemné struktury kamene.

Prolínání vzduchu a tah mají za následek odstranění zápachu a mikroorganismů jako plísně, bakterie a v neposlední řadě si katalytické lampy poradí i s alergeny a roztoči, ale současně pro nás představuje ozon ve větších množstvích nebezpečí v podobě toxinů.

Výrobci katalytických lamp udávají, že lampa dokáže rozvoní a pročistit během 15-20 minut téměř celý byt. Po cca. 20 minutách odnímáme kryt a lampu zavřeme uzávěrem. Je to velmi důležité, protože zamezíme přísun kyslíku a náplň tak nebude dále odpařovat esenci na lihové bázi.

Jaké náplně používat?

Do aroma lamp se doporučuje kupovat pouze náplně určené do takového typu lamp. V opačném případě totiž riskujeme poškození kamene. Existují náplně na bázi alkoholu a také náplně vyrobené na bázi čistých esenciálních olejů a považují se tak za vhodnou volbu pro aromaterapii. Namíchání originálních vůní je přirozeně možné, avšak dbejte na ten správný poměr jednotlivých silnějších a méně výraznějších vůní.

Jiní výrobci zase apelují na své zákazníky, aby používali pouze čistě přírodní vůně bez směsí. Pro ty, kteří si chtějí jen pročistit ovzduší postačí neutrální náplň s přidáním pár kapek čistého přírodního esenciálního oleje. Do katalytický lamp v žádném případě nedáváme lampový olej. 
Pokud aroma lampu nebudete delší dobu používat, vyprázdněte ji. V kameni by totiž udržovala vůně a jeho póry by byly ucpané, což by zkomplikovalo opětovné uvedení katalytické lampy do činnosti.