Ocet v domácnosti využijete na mnoho způsobů

Ocet v domácnosti využijete na mnoho způsobů 1

Opět se potvrzuje, že ty nejobyčejnější přípravky jsou nejúčinnější. Drahé čisticí prostředky obsahují množství chemikálií, barviv a parfémů. Často jsou takové agresivní, že nadělají více škody než užitku. Vyzkoušejte, jaké zázračné účinky má obyčejný ocet.

Čistí a dezinfikuje

Ocet – pochutina, která se používá především v kuchyni však dokáže mnohem víc než dodat jídlu kyselou chuť. Výborně s ním odstraníte vodní kámen, vyleštíte okna a vydezinfikovat kritická místa v koupelně, které jsou náchylné na plísně. Používat ho můžete při praní, ale i v domácí péči o pleť či zahradu.

Čistí skvrny

Ocet je likvidátor skvrn různého typu. Poradí si s vínem, krví, pak i skvrnami od trávy či antiperspirantu. Zahřejte bílý ocet a nalijte na zašpiněné oblečení. Poté opláchněte studenou vodou a ještě jednou namočte do octa na 20 minut. Důkladně opláchněte a vyperte v pračce.

Stabilizuje barvy

Když džíny nebo tmavé oblečení pouštějí barvu namočte je na 20 minut do roztoku vody a octa. Pohár octa můžete přidat do pračky vždy, když perete barevné oblečení. Díky němu barvy nevyblednou. Ocet funguje jako změkčovač vody a můžete jej využít k odvápnění pračky, pokud perete při vyšší teplotě. Prádlo zároveň vybělí. Typického octového zápachu se nebojte, při schnutí z látky vyprchá.

Uvolní ucpaný odtok

Ocet výborně dokáže uvolnit i ucpaný odtok. Nasypte do odtoku půl hrnku sody a stejné množství octa. Ingredience spolu zareagují bubláním a vznikem bohaté pěny. Díky tomu se rozpustí nečistoty v odtoku. Po patnácti minutách nalijte do odtoku vařící vodu, která je spláchne pryč.

Octové tipy do zahrady

Bílý ocet má široké využití i v zahrádce. Účinně ním odstraníte mech na dlažbě, vyčistíte vodní kámen na terakotových květináčích. V kombinaci s citronovou šťávou a prostředkem na nádobí si můžete připravit postřik proti plevelům. Smíchejte 3 litry octa, šálek soli, lžíci citrónové šťávy a dvě lžíce prostředku na nádobí. Aplikujte rozprašovačem. Ocet vám rychle a bez námahy vyčistí zahradní nářadí od rzi. Stačí, když ho na pár minut ponoříte do neředěného octa a opláchnete čistou vodou.

Na krásné vlasy a pleť

Pokud chcete mít krásné lesklé vlasy, po umytí si je opláchněte octem.Použít můžete bílý nebo jablečný ocet. Tato kúra je účinná i proti lupům. Jablečný ocet výborně funguje při péči o mastnou pleť. Zředěný s vodou vyrovná pH pokožky a dezinfikuje ji, takže pomůže při problémech s vyrážkou a akné. Proti vráskám si můžete namíchat masku z medu a jablečného octa. Smíchejte jejich ve stejném poměru a naneste na pleť, nechte působit 20 minut.