Měsíček lékařský

Měsíček lékařský 1

Své „jméno“ nemá jen tak pro nic za nic. Je to léčivka, která stimuluje činnost žlučníku, ulevuje žaludku, zbavuje tělo kvasinek a plísní. Poradíme, jak a kdy ho sbírat, aby vám pomohl.

Tato léčivá bylina se pěstuje jako letnička na záhonech, dorůstá do výšky asi 70 až 80 cm. Květy jsou žluté nebo oranžové, kořeny vřetenovité, listy jsou až 12 cm dlouhé, chlupaté a na dotek lepkavé. Plody jsou malé a člunkové článkované, kvést ji můžeme vidět v období od června do září.

Měsíček má mnoho odrůd a všechny jsou léčivé. Využívá se také hodně v kosmetice, zvláště do krémů, mýdel, pleťových mlék, šamponů, opalovacích krémů a olejů, protože dokáže zvláčnit, zjemnit, léčit a posilovat pokožku.

Chuť

Měsíček lékařský má slanou, trpkou, nahořklou chuť a slabý pach.

Využití v kuchyni

Květiny můžete využít k dozdobení salátů či pomazánek. Díky jeho nahořklé pikantní chuti se s ním dá částečně nahradit koření do polévek, pokud chcete připravit žlutou rýži a nemáte pepř na dochucení, nevěšte hlavu, chuť, která se podobá šafrán, lze docílit přidáním nasekaných okvětních lístků. Jelikož látky obsažené v měsíčku povzbuzují tvorbu žluči, stimulují činnost žlučníku a dopomáhají k lepšímu trávení, je dobré přidávat čerstvé listy i na kuřecí či vepřové maso. Zpestřit si o lístky měsíčku můžete také chuť jednoduchého jídla, jako je například chléb s máslem. Určitě budete překvapeni.

Jak si měsíček vypěstovat doma

Měsíček má nejraději propustnou hlinitopísčitou půdu, která má dobrý obsah živin. Jelikož není náročný na pěstování, stačí mu dopřát dostatek sluníčka a přežije i pár dní bez zálivky, to však na úkor slabšího kvetení. Semena začněte vysévat zhruba od konce března, klíčit začíná již při teplotě něco málo nad nulou a trvá to maximálně 3 týdny. Květiny při příznivém počasí nastupují už za měsíc.

Kdy sklízet

Od června do září sbírejte rozkvetlé květy, nejlépe za slunečného dne kolem poledne, protože v tu dobu mají největší sílu. Největší účinky mají oranžové květy, sbírat se dají celé květiny nebo jen okvětní lístky, v nichž je obsaženo nejvíce účinných látek.

Jako měsíček uchovávat

Měsíček sušte ve stínu nebo ve tmě, při sušení pomocí umělého tepla nesmí teplota přesáhnout 70 ° C, nezapomeňte při sušení neustále větrat. Jelikož měsíček rychle přijímá vlhkost vzduchu, je dobré ho občas přesušit. Skladovat jej musíte i ve tmě nebo šeru, aby byla jeho barva zachována, jinak rychle ztratí své účinky.

Léčivé účinky

Měsíček lékařský má rozsáhlé využití při zdravotních potížích. V první řadě je významným přírodním antibiotikem, nejčastěji je používán ve formě čaje. Chrání nás před viry, bakteriemi a kvasinkami, které škodí našemu zažívacímu ústrojí. Působí jako antioxidant, tedy chrání buňky těla před poškozením. Stimuluje produkci žluči, činnost jater, hojí žaludeční vředy a záněty trávicího traktu.

Nálev nebo mast z měsíčku je vhodná k léčbě plísňových onemocnění kůže, koupel v nálevu je také dobrá proti kvasinkovým chorobám reprodukčních orgánů. Krémy a mastičky jsou používány na poraněnou kůži, popáleniny, plísně, špatně hojící se jizvy, kožní záněty, křečové žíly, opruzeniny, některé ekzémy či akné. Při zánětech dásní a krku se doporučuje kloktání nálevu. Měsíček bývá dobře snášen a lze jej užívat bez jakéhokoliv omezení.