Na místech, kde se trávníku velmi nedaří, můžete vysadit některé trvalky. Jsou to hlavně nízké či plíživě rostoucí druhy. Některé z nich vám představíme.
Acéna microphylla
Tento druh pochází z Nového Zélandu a Austrálie. Používá se jako náhrada trávníku zejména na suchých holých místech, skalkách, suchých zídek nebo mezi nášlapnými kameny. Listy na rostlině zůstávají i během zimy, což zvyšuje její cenu jako dekorativní rostliny. Je docela nenáročná a dobře snáší mrazy. Vyžaduje propustnou půdu a slunné stanoviště, ale snese i polostín.
Má jemné, drobné listy, které mají purpurovoolivovú až bronzovozelenú barvu. Roste poměrně rychle a těsně u země vytváří souvislé porosty. Ty v době květu zdobí nazelenalé kulovité květenství s ostny, které po odkvětu, kdy se vytvoří plody, získají zajímavý vínový nádech.
V zahradách je oblíbená odrůda ‚Kupferteppich‘ s atraktivními červenohnědými listy. Příbuzný druh acéna buchananii má smaragdově zelené listy se zúbkatým okrajem.
Valdštajnka trojlistá (Waldstein Terni)
Na rozdíl od předchozí rostliny valdštajnke vyhovuje spíše polostín až stín a běžná zahradní zemina bohatá na humus, mírně vlhká. Pěstuje se pro 3-četné dlanitě složené listy připomínající listy jahod. Mají zúbkatý okraj a jsou asi 6 cm velké, proto dobře pokrývají povrch půdy. Těsně nad tmavě zelenými listy se na koncích plazivých stonků v dubnu až květnu objevují sytě žlutá miskovité květy, které mají v průměru asi 1,5 cm. Jelikož se rostlina rychle rozrůstá do prostoru, doporučuje se výhonky 2-x do roka zkrátit. Rozmnožit si ji můžete na jaře dělením trsů nebo pomocí nadzemních výběžků. Při velmi suchém počasí ji nezapomeňte polít, jinak další péči nevyžaduje. Na jaře ji můžete zasypat tenkou vrstvou rozloženého kompostu.