Sádrokartonová příčka. Která je ta správná?

Sádrokartonová příčka. Která je ta správná? 1

Sádrokartonové příčky jsou velmi oblíbené při rekonstrukcích i v novostavbách bytových a rodinných domů. Ti, co je plánují využít ve svém interiéru, by však měli vědět, že na našem trhu dnes najdeme mnoho typů sádrokartonu se specifickými vlastnostmi.

Který je pro vás ten pravý a splní vaše požadavky? Máme pro vás čtyři možnosti pro různé aplikace.

Příčka do koupelny

Typy sádrokartonových desek můžeme rozlišit podle jejich barevnosti. Na rozdíl od základní bílé desky se do prostor s vyšší vlhkostí doporučuje použití zelených sádrokartonových desek, které jsou impregnovány. Odborníci doporučují používat zelené impregnované desky iv případě, že je jejich povrch pokrytý kachlovým obkladem a také na strop místnosti.

Na místech, která jsou přímo vystaveny vodě, jako jsou sprchové kouty, je třeba na desku nanést i hydroizolační nátěr, pásky do rohů a až na tyto vrstvy keramiku.

Do prostor namáhaných ještě větší vlhkostí, jakými jsou domácí bazény a wellness, je vhodný ještě odolnější typ desek na bázi sádry s vrstvou skelné tkaniny. Tyto desky mají šedou barvu.

Protipožární příčka

Požadavek na protipožární sádrokarton zařazuje do projektu projektant. Speciální protipožární sádrokarton poznáme podle červené barvy. Nejčastěji se využívá v podkroví na interiérovou úpravu šikmé střechy.

„Při protipožární ochraně šikmé střechy je velmi důležité využití minerální tepelné izolace. Je zcela nehořlavá, výborně tepelně izoluje a optimálně vyplňuje prostor mezi krokvemi, tedy střešními trámy, „uvedl Karol Tužinský, aplikační manažer Knauf Insulation.

Příčka na upevnění těžkých zařízení

Sádrokartonové konstrukce dnes bez problémů udrží skříňky kuchyňské linky, umyvadlo, záchod či bidet. Jedna „hmoždinka“ při správném vyztužení a ukotvení sádrokartonové konstrukce příčky udrží hmotnost až 65 kg v závislosti na druhu konstrukce.

V nabídce výrobců sádrokartonů však najdeme i speciální, modré, desky, které mají mnohem vyšší tvrdost povrchu, tuhost jádra a odolnost proti mechanickému namáhání. Jsou univerzální i z pohledu akustické izolace a protipožární bezpečnosti. Díky svým vlastnostem se využívají i na vyztužení nosných stěn dřevostaveb.

Příčka na ochranu před hlukem

V některých místnostech bytů a domů je nutná lepší zvuková izolace, jakou poskytují běžné příčky. Oproti pórobetonu a lehkým cihlám má sádrokartonová příčka výhodu, že je sendvičovou konstrukcí. Její schopnosti závisejí i na objemové hmotnosti. Při menším zatížení hlukem vyhovuje i lehčí bílá deska nebo červená. Účinnější je těžší modrá, kterou můžete najít pod názvem Diamant.

Zvuková izolace by nebyla účinná bez vrstev – sádrokartonu ideálně s vícevrstvým opláštěním vyplněným minerální vlnou. „Tato kombinace je ideální. Pružnost minerálních vláken zajišťuje dokonalé vyplnění prostoru dutiny a těsný styk sousedních desek. Minerální vlna má vysokou schopnost pohlcovat zvuk vyšší části zvukového spektra, sádrokarton zas utlumí hlouběji zvuky, „vysvětluje Tužinský.

Do interiérů dnes majitelé preferují ekologické stavební izolace, které jsou bez formaldehydu. Stále častěji se setkáváme s požadavky zvukové izolace existující zděné stěny. Pro takové řešení je ideální ke konstrukci instalovat předsazenou stěnu složenou z ocelové konstrukce, minerální izolace a jedné nebo dvou sádrokartonových desek, dle požadavku.