Krb do moderního domu

Krb do moderního domu 1

Touha po krbu i dnes často souvisí zejména s romantickou představou pohledu do plamenů, s trochou té „techniky“ byste se však měli určitě seznámit. Do dnešních dobře zateplených domů se totiž nehodí ledajaký krb.

Samozřejmě, vedle atmosféře je velkou předností krbů a krbových kamen i cenově dostupné vytápění ekologickým obnovitelným zdrojem energie. Tepelná účinnost moderních zařízení se zvyšuje, což znamená, že dokáží vytěžit z paliva více energie.Jejich provoz je tedy stále efektivnější, ekologičtější a úspornější. Zdálo by se, že vše ladí s dnešním trendem úsporných staveb šetrných k životnímu prostředí. Donedávna zde však byly dva háčky, pro které mohly majitelé nízkoenergetických a pasivních domů o krbu jen snít. Problémem byla těsnost (či spíše netěsnost) a příliš vysoký výkon.

Výběr krbu do nízkoenergetického domu

Při výběru krbu byste se měli seznámit s jeho vlastnostmi a parametry. Správné rozhodnutí přitom závisí na několika faktorech, například i od toho, zda je dům starý nebo nový, zda je zateplený a utěsněný. Při moderních, dobře utěsněných domech je nejdůležitější podmínkou externí přívod vzduchu, tj přísun vzduchu z vnějšího prostředí, jakož i ochrana vnitřního prostředí před uvolňováním škodlivých látek, které jsou výsledkem spalování. Vzduch z externího prostředí se v krbu nejprve předehřeje, aby nedocházelo k ochlazování spalovací komory, a následně se přivádí jako primární nebo sekundární vzduch do topeniště.

Kromě volby vhodného typu krbu je důležité stanovit přiměřený výkon zařízení na základě tepelných ztrát a podlahové plochy, respektive objemu vytápěného interiéru.Potřebné je přitom sledovat nejen nominální výkon, ale i regulační rozpětí. Kvalitní krb by měl fungovat správně i při nízkém výkonu, když se do spalovací komory přivádí málo vzduchu. V sousedním Rakousku například měří spaliny i při polovičním výkonu, čímž se garantuje výsledek v celém regulačním rozpětí. Proto jsou krby certifikovány podle normy 15a B-VG obzvláště vhodné do nízkoenergetických domů.

Jelikož jde o složitou problematiku, určitě je vhodné poradit se při výběru krbu s odborníkem – předejdete tak nepříjemnostem či škodám, které mohou být důsledkem nesprávného rozhodnutí. Pouze tak si budete moci užívat příjemné teplo i pohled na hořící polena.

Důležité je správné stanovení výkonu

Příliš vysoký výkon – zařízení je předimenzované. Pokud ho pořádně roztopit, nedá se v domě vydržet, proto je neustále „přiškrcené“. Důsledkem omezeného přívodu vzduchu je, že krby nebo kamna kouří a dehtu a znečišťuje se sklo.

Příliš nízký výkon – zařízení je poddimenzované. Teplo získané z krbu či kamen nestačí na vytopení prostoru, zařízení se neustále přetápí, což vede k jeho poškození – popraskání a zkroucení dílů, na které se nevztahuje reklamace.

PR_102016