Letošní letní žáru mají i pro toho, kdo je nesnáší, alespoň jeden pozitivní efekt. Milosrdné jsou v tom, že je málo komárů. Jak se však chránit, kdyby se tyto malé potvory přece jen ještě vyrojily?
Pomoc nabízí německá společnost Biogents, která navázala na výzkum v Ústavu zoologie na Univerzitě v Řezně. Vědci dlouhá léta studovali chování hmyzu a čichové smysly komárů, což je nakonec přivedlo k vývoji účinných technologií chytání hmyzu do pasti. Dnes je firma Biogents AG lídrem ve výrobě vysoce efektivních lapačů komárů a věnuje se i výzkumu a vývoji repelentů a souvisejících přípravků.
Mezi její nejnovější pomůcky na ochranu před komáry patří pasti Biogents. Obsahují patentované technologie, které byly původně vyvinuty pro vědecké sledování různých druhů komárů na celém světě. Používají jejich vědci, zdravotníci, domácnosti a firmy, které se zabývají hubení škůdců.
Kvalitu pastí Biogents podrobili analýzám i několik nezávislé vědecké studie, které je označili za nejúčinnější lapače komárů na současném trhu.
Jak to funguje
Pasti Biogents imitují pach lidské pokožky a šetří přírodu, protože dotěrný hmyz se odchytává bez použití chemikálií. Komáři vábí a přivede do pasti směs pachů imitujících kůži člověka, oxid uhličitý (CO 2 ) a optické lákadla. Hlavní pach přichází z malého zásobníku (patentovaná směs pachů Biogents Basic přizpůsobena různým geografickým oblastem), který je umístěn v pasti a působí zhruba dva měsíce.
CO 2 se dostává do ovzduší z běžně dostupné tlakové láhve (5-10 kg), jaká se používá třeba v akvaristice či gastronomii. Desetikilogramové nádoba vystačí podle intenzity rozprašování na 3 až 8 týdnů.
Ventilátor v pasti se postará o optimální rozprašování vystřikování pachové směsi do ovzduší a následné nasávání přivábení hmyzu do lapače, kde působením vzdušného proudu rychle vyschne. Obsah sáčku v pasti se po sezóně jednoduše vyprázdní do odpadu. Všechny součásti pasti se v případě poškození nebo znečištění dají vyměnit.
Kde umístit pasti Biogents?
Pasti jsou vhodné pro všechny vnější plochy: zahrady u domů, sportoviště, golfové kluby, terasy gastronomických provozů a hotelů apod. Lapače je nejlepší umístit na závětrné, vlhké a stinné místo, do blízkosti vodní plochy, keřů či stromů.
Účinný rádius, záchytný okruh jedné pasti je maximálně 20 metrů. Netřeba se tedy obávat, že přivábíte k sobě komáři z větší vzdálenosti či dalekého okolí. Komár je totiž slabý „letec“.
Samička dokáže za 3-6 týdnů přivést na svět 50 až 200 potomků, takže čím déle je past v činnosti, tím výraznější je její účinek. Nedoporučuje se odpojovat ji během sezóny výskytu komárů, pouze regulovat a měnit intenzitu rozprašování podle množství poletujícího hmyzu.
Jistěže, navzdory vysoké účinnosti tohoto zařízení se 100-procentní ochrana před bodnutím komárům zaručit nedá. O účinnosti lapače se však přesvědčíte, když tu a tam nahlédnete do sáčku v pasti: uvidíte množství komárů, které vás již nebudou obtěžovat.
• nepoužívá pesticidy ani insekticidy
• kromě komárů lapá i jiný hmyz sající krev
• neodchytává užitečný hmyz jako včely nebo motýli
• je bezpečná pro lidi i domácí zvířata
• spotřebuje jen 4 watty elektrické energie
• je na 90 perc. CO 2 neutrální