Základy feng-šuej v obývacím pokoji

Základy feng-šuej v obývacím pokoji 1

Oobývací pokoj je místo, kde se setkává celá rodina a přijímáme v ní návštěvy. Mělo by v ní panovat příjemné prostředí pro soukromý i společenský relax. Někdy stačí změnit barvu stěn, přemístit zařízení, vyměnit dekorace a hned je v něm lepší atmosféra.

Bez balastu

Chcete-li se v obývacím pokoji příjemně cítit, nesmí být v ní nepořádek ani zbytečnosti . Staré noviny, časopisy, nezaplacené šeky a další „resty“ buď vyhoďte nebo odložte, aby nebyly na očích. Doplňky v obývacím pokoji mají podporovat rodinný život a soudržnost. Vystavte společné fotografie , obrazy a dekorace, které symbolizují rodinu. K útulnosti přispějí pokojové rostliny, polštáře, svíčky. Hojnost a pohostinnost symbolizují živé květiny, mísy s ovocem nebo pochutinami.

Sedací souprava

Nejdůležitějším zařízením v obývacím pokoji je sedací souprava . Při jejím umístění dodržte základní pravidlo, aby nikdo neseděl zády ke dveřím nebo oknu. Ze sedačky má být výhled na celou místnost. I proto je vhodnější, pokud sestává z několika samostatných kusů. Feng-šuej doporučuje rozmístit sedací nábytek do tvaru písmene U. Větší pocit jistoty navodí, pokud sedačku umístíte zády ke zdi. Stejně k tomu přispěje vysoká opěrka zad.

Televize

V našich končinách je televizor nedílnou součástí obývacího pokoje. Podle feng šuej je zabijákem rodinných vztahů. Proto by se vůbec neměl nacházet v obývacím pokoji, ale v samostatné místnosti. Pokud to nejde, raději ho umístěte tak, aby se nestal dominantou místnosti nebo ho zamaskujte . Může být například v uzavíratelné skříni nebo za posuvnými dveřmi.

Teplo rodinného krbu

Díky ohni působí obývák útulně, oheň přitahuje i rodinu a přátele. Krb reprezentuje živel ohně, proto je jeho správná poloha důležitá. Přestože se v moderních domech setkáme s jeho centrálním umístěním, podle feng šuej je lepší, pokud krb stojí u zdi. Z pohledu světových stran patří krb jednoznačně na jih, vhodný je i severovýchod. Pokud nechcete, aby krb energii z domova odsávají, musíte ho pravidelně používat. Musí být vždy vyčištěn a naložený dřevem. Když je mimo provoz, být komínová klapka přivřeno. Pokud nad krb zavěsíte zrcadlo zvýšíte pozitivní účinky ohně a zmírníte negativní energii.

Nábytek

Rozmístění a množství nábytku závisí na velikosti obývacího pokoje. Pokud je menší, nepřeplňujte ji rozměrným a masivní působícím tmavým nábytkem. V prostornějších místnostech ho umístíte proporčně vyváženě. Část zařízení můžete nahradit velkými hrnkovými rostlinami . Při otevřených prostorech s vysokými stropy stoupá pozitivní energie nahoru, pryč od odbytnej plochy, proto je třeba ji zadržet. Vymezte obývací prostor alespoň opticky pomocí nábytku, skleněné příčky, velkého pokojového květu nebo paravánu.

Barvy a materiál

Pokud se obývák nachází uprostřed bytu, můžete ji vymalovat barvami v jemných zemitých odstínech (písková, žlutá , hnědá), ale i výraznějšími (červená, oranžová, bordó, růžová ). Barevnost volte podle toho, zda potřebujete energii v domácnosti rozproudit nebo naopak uklidnit. Pokud zvolíte zemité odstíny na stěnách přidejte barvy na doplňcích. Vhodné jsou všechny materiály přírodního původu – dřevo, hlína, keramika, kámen. A nezapomeňte na osvětlení, které umožní věnovat se společenským aktivitám v podobě her, ale také navodit relaxační náladu.