Malá koupelna je v našich končinách běžnou záležitostí, i když bychom určitě mnozí přivítali větší. Ne vždy si můžeme dovolit byt rekonstruovat, změnit jeho dispozici tak, aby vznikla větší koupelna, ale existují triky, které i z malé koupelny udělají větší. Takovou, aby vyhovovala našim potřebám a zároveň byla příjemným místem.
Netříští koupelnu na malé kousky
I malá koupelna může být stylová, praktická a prostorově efektivní, pokud má správný know-how. Většina z nás ví, že v malé koupelně bychom neměli používat tmavé barvy, které prostor ještě opticky zmenšují (v menším měřítku však mohou i malý prostor dělat zajímavějším a stylovým). Fíglů je však podstatně více.
Z barev vybírejte neutrální táhnoucí se po celé délce podlahy či stěn – aktuální vyhrává šedá a béžová v různé intenzitě. Takto dosáhnete efekt nekonečnosti prostoru. Mimořádně účinný v této oblasti je mramor, který dokáže působit velmi celistvě. Naopak, pokud jednotlivé části a prvky koupelny barevně ohraničuje koupelnu „rozbijete“ a místnost může působit stísňující.
Vytvořte funkční stěnu
Skvělým způsobem, jak udržet pořádek jsou pultíky vyrobené přímo ze zdiva a obložené obkladem nebo namalované tak, jako ostatní části koupelny. Minimalizují potřebu dodatečného koupelnového nábytku a vždy máte vše po ruce. Vytvoření funkční stěny přidává hloubku prostoru.
Velmi dobrým způsobem optického zvětšení prostoru koupelny je světlo. Pokud je to možné vytvořte okno nebo světlík ve vaší koupelně, není zkuste do ní světlo přitáhnout jiným způsobem. Například průsvitnou či dokonce prosklenou stěnou, která se dá v případě potřeby soukromí zastřít závěsem. K světlosti prostoru pomůže více druhů osvětlení, velké zrcadlo či zrcadla, bílý nábytek, či bílé doplňky.
Rovné obklady stěn jako na podlahu
Toto je velmi zajímavá a plně fungující vizuální finta, kterými zvětšíte prostor v malých koupelnách. Stěna oproti vstupu může být klidně v tmavší barvě, ale zvolíte světlou barvu ostatních bočních stěn a podlahu ze stejného obkladu, bude vaše obývák působit větší, i stylovější. Pozor vyberte si protiskluzovou dlažbu vhodnou do vlhkých prostor.
Okouzlete vzorem
Výborným způsobem, jak zamaskovat malou koupelnu je poutavá pozoruhodná tapeta. Pozor však na to, abyste si vybrali z tapet vhodných do podmínek, jaké v koupelně jsou – vlhkosti a tepla.
Jaký nábytek vybrat?
V případě, že máte omezený prostor, nezapratávajte ho ještě i nábytkem. Zvolte samostatně stojící mobilní nábytek, který v případě potřeby velmi snadno posunete kamkoliv. Takový stoleček, židle, zda police se vám vždy hodí.
Ukládejte do výšky
Vybírejte si police, či úložný nábytek, který působí lehce, jemně a je postaven do výšky tak, že se dá do něj ukládat věci ve více vrstvách. Zajímavě působí drátěné police v retrostylu, které vám zároveň dávají přehled o tom, co se kde nachází.
Pokud se nevejde klasická vana
… ale i v případech, že chcete ušetřit prostor se zkuste podívat po kratších vanách, které jsou určeny na příjemný polosed. Některé mají zajímavý archaický styl, který vaší koupelně dodá speciální nádech – a také prostor navíc.
Obklady nemusí jít po vrch
Zajímavý efekt dosáhnete zejména při použití tmavších obkladů, když je netaháte po celé výšce až po strop, ale byť jen do tří pětin. Zbytek nechte vymalovat na bílo spolu se stropem, což prostor rozjasní. Navíc takto i ušetříte na obkladačkách.
Troška barvy
To, že máte malou koupelnu ještě neznamená, že musí být celá šedá, béžová, či bílá. V jednobarevné koupelně, zejména bílé, skvěle vynikne jeden koutek, či menší oblast řešena v nápadné barvě – modrá, fialová, žlutá, oranžová, či zelená, prostor osvěží. Pamatujte však, že iv tomto případě platí: méně je více.