Líbí se vám japonské zahrady? Pokochejte se fotografiemi jedné, která je v japonském stylu a přečtěte si také o základních tipech, které platí při tvorbě zahrad v takovém stylu.
Proměnlivost – rostliny vybírejte tak, aby zahrada v každém období roku přinášela něco nového. Například pučení javorových listů a květy třešní, bohatost zelené hmoty, která osvěží v letních měsících nebo podzimní vybarvování listů dřevin. Najděte v zahradě prostor pro ginko nebo nízký kultivar javoru. V zimě vás může potěšit pohled na osrienené větvičky a svázané trsy ozdobných trav vyvážené zelení stálezelených druhů. Pohled na zahradu se mění s intenzitou slunečního svitu během dne a významně ho ovlivňuje počasí.
Plochy a hmoty – odvažte se pracovat s terénem a vymodelujte si i na rovinatém pozemku vyvýšená místa. Materiál získáte například vykopáním jezírka, nebo můžete využít zeminu ze stavebních výkopů. Záhony nemusí být pestré a smíšené, zvolte půdopokryvné dřeviny nebo trvalky, a to zejména do stinných a problematicky přístupných částí. Vedle sebe vysázeny trsy nízké trávy vytvoří působivý plastický koberec.
Kompozice – vždy se snažte seskupovat lichý počet prvků (dřeviny, kameny). Pokud máte čtyři kusy, vytvořte kompozici 3 + 1. Kompozice je hra.
Minimalismus – v materiálech, rostlinném sortimentu i barevnosti. Japonská zahrada je inspirována na prvním místě přírodou. Zaměřte se na poctivé přírodní materiály a investujte do kvality. Nebojte se neopracovaných kamenů, nesou v sobě vnitřní náboj, který je v japonských zahradách velmi ceněn. Rostlinám dopřejte vyniknout ve své přirozené barevnosti. Základními barvami jsou barvy země a odstíny zelené.
Symbolika – balvan symbolizující horu nebo suché jezero ze štěrku? Můžete zapojit vlastní fantazii, ale vyvarujte se kýči. Japonskou tvorbou se jen inspirujte, není třeba ji otrocky kopírovat.
Trávník – je poměrně nový prvek japonských zahrad. Je nenahraditelný zejména na rekreační využití. Vyvažte ho však záhony, jakož i oblázkovými či zpevněnými plochami.